[Autorski spektakl Jerzego Grzegorzewskiego...] artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „Gazeta Wyborcza” nr 66
  • data publikacji
  • 1994/03/19

[Autorski spektakl Jerzego Grzegorzewskiego...]

Autorski spektakl Jerzego Grzegorzewskiego Cztery komedie równoległe składa się z dwóch części. Premiera pierwszej odbędzie się dziś w Teatrze Studio, drugą zobaczymy w czerwcu.

„W przedstawieniu pojawiają się tematy, motywy, które od lat mnie pasjonowały — mówi Jerzy Grzegorzewski.”

„Zawsze chciałem wystawić Sonatę widm Strindberga, Idiotę Dostojewskiego, Czekając na Godota Becketta, Śmierć w Wenecji Manna. Przez lata przygotowywałem szkice przedstawień, rysunki. Czas jest nieubłagany. Wystawienie tych wszystkich dzieł wydało mi się nierealne. Pogodziłem się z tym. Próbuję je połączyć w przedstawieniu zatytułowanym Cztery komedie równolegle.”

„Są to cztery miniatury. Skrajnie różne. W Sonacie epileptycznej próbowałem połączyć Sonatę widm i Idiotę. Ktoś powie, że pomysł jest niestosowny. Druga miniatura, Jagogogo kocha Desdemonę łączy Otella Szekspira i Śmierć w Wenecji Manna. W czerwcu zobaczymy trzecią i czwartą komedię równoległą: Ofiarników księcia Sinobrodego i Wejście króla.”

„Nie będę przed premierą przedstawienia komentował czy opisywał — mówi reżyser — dla mnie też pozostaje ono tajemnicą. Nie da się ukryć, że Cztery komedie równoległe są jakimś kresem mojej pracy w teatrze.”

W przedstawieniu wystąpi niemal cały zespół Studio m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Chodakowska, gościnnie znakomity tancerz Stanisław Szymański oraz młodzi aktorzy: Natasza Sierocka, Magdalena Warzecha, Jerzy Łazewski i Bożydar Murgan.