Ateneum i Dramatyczny w Poznaniu. Polski Teatr Tańca w Warszawie i RFN artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „Express Poznański” nr 176
  • data publikacji
  • 1977/08/08

Ateneum i Dramatyczny w Poznaniu. Polski Teatr Tańca w Warszawie i RFN

Mimo wakacji druga połowa sierpnia to okres, w którym znacznie ożywiają swoją działalność zespoły artystyczne.

Pisaliśmy już o przyjeździe do Poznania warszawskiego Teatru Ateneum ze sztuką Bruno Jasieńskiego Bal manekinów. Natychmiast po nim gościć będziemy warszawski Teatr Dramatyczny z przedstawieniem sztuki Denisa Diderota Kubuś Fatalista, w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego, w reżyserii Witolda Zatorskiego, z dekoracjami Jerzego Grzegorzewskiego, kostiumami projektu Krystyny Kamler i z muzyką Stanisława Radwana. W roli tytułowej zobaczymy Zbigniewa Zapasiewicza, jego Pana gra Mieczysław Voit.

Ponadto wystąpią: Małgorzata Niemirska, Magdalena Zawadzka, Marek Bargiełowski, Piotr Fronczewski, Marek Kondrat, Wiesław Gołas i Karol Strasburger. Spektakle odbędą się 27 i 28 sierpnia w Teatrze Nowym.

W dniach 13 i 14 bm. na scenie Operetki Warszawskiej cztery balety w choreografii Conrada Drzewieckiego przedstawi Polski Teatr Tańca — Balet Poznański.

Będą to: Adagietta z V symfonii Mahlera, Sonata na dwa fortepiany i perkusję Bartoka (z Emilem Wesołowskim i Romą Juszkat), Pawana na śmierć infantki Ravela (z Jolantą Dybuś, Zbigniewem Misiudą, Anną Staszak i Emilem Wesołowskim) oraz Cudowny Mandaryn Bartoka (z Romą Juszkat i Arkadiuszem Duchem).

Polski Teatr Tańca udaje się do Warszawy na zaproszenie „Trybuny Ludu” z okazji jej święta.

W tydzień później Balet Poznański Conrada Drzewieckiego wyjeżdża na tournée do RFN. Wystąpi tam w Wilhelmshaven w ramach Dni Polskich oraz w Bremie i Hanowerze. W programie przewidziano: Modus vivendi Norberta Kuźniaka, Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza i Stabat Mater Krzysztofa Pendereckiego.