Ciekawe premiery w Teatrach im. Jaracza i Nowym artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • miejsce publikacji
  • „Głos Robotniczy” nr 52
  • data publikacji
  • 1976/03/04

Ciekawe premiery w Teatrach im. Jaracza i Nowym

W sobotę odbędzie się w Teatrze im. S. Jaracza premiera wieczoru teatralnego, na który złożą się dwie pozycje: Wnętrze Maeterlincka, i Warszawianka Wyspiańskiego, zrealizowane przez J. Grzegorzewskiego, wybitnego reżysera teatralnego, i w jego scenografii.

Z pewnością interesujący jest fakt rekonstrukcji pomysłu T. Pawlikowskiego, który w 1901 r. w Teatrze Miejskim we Lwowie wystawił te sztuki, obsadzając w roli Marii gościnnie H. Modrzejewską (w Warszawiance). Oczywiście inscenizacja Grzegorzewskiego w niczym nie przypomina tamtej z roku 1901, zwłaszcza że reżyser odszedł tu nawet od aktorskiej tradycji wykonawczej (żeby przypomnieć tylko słynną rolę Wiarusa w wykonaniu Solskiego — z innego spektaklu). Zmienił także kolejność prezentacji obydwu dramatów, inaczej więc niż we Lwowie, najpierw zobaczymy Wnętrze a potem Warszawiankę. Znając jednak dorobek reżyserski Grzegorzewskiego, który w tym samym teatrze pokazał przecież wcześniej choćby Wesele i Szewców sądzić należy, że obydwa dramaty znajdą tu niezwykły kształt inscenizacyjny. Wspomnijmy tylko, że w głównych rolach Wnętrza wystąpią: W. Grzeczkowska, W. Skoczylas i M. Małek.

Warszawianka natomiast, ta „pieśń z r. 1831” zaprezentuje E. Mirowską w roli Marii, B. Marszałek — Annę, R. Sobolewskiego — gen. Chłopickiego i M. A. Iwińskiego [Idzińskiego] — oficera.

W Teatrze Nowym zaś v praca nad polską prapremierą komedii Króla Jelenia II w reż. B. Korzeniewskiego. Scenografię przygotował J. Wiśniewski, a grają: B. Dziekan, E. Jasińska, D. Stein, L. Benoit, M. Barbasiewicz, J. Kobuszewski, R. Dembiński, T. Fogiel, B. Krukowski i inni. Oczekiwana z ogromnym zainteresowaniem premiera w pierwszych dniach kwietnia br.