Co po wielkiej rewolucji? artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • miejsce publikacji
  • „Newsweek” nr 23
  • data publikacji
  • 2002/06/09

Co po wielkiej rewolucji?

Na Scenie Kameralnej Teatru Narodowego w Warszawie Jerzy Grzegorzewski wystawi Nie-Boską komedię Zygmunta Krasińskiego. Reżyser po raz drugi mierzy się z wielkim romantycznym dramatem — w 1979 r. wystawił go na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W nowej wersji Grzegorzewski zrezygnował ze scenicznego rozmachu właściwego klasycznym inscenizacjom. Co więcej, zmienił też układ tekstu. Wielka rewolucja, która u Krasińskiego jest tematem dominującym, teraz stała się tylko tłem do zaprezentowania skomplikowanych relacji pomiędzy głównymi bohaterami dramatu — Mężem i Żoną oraz Poetą i jego Muzą. W spektaklu zobaczymy m.in. Jana Englerta (Hrabia i Henryk), Jerzego Radziwiłowicza (Pankracy), Krzysztofa Wakulińskiego (Przechrzta) i Dorotę Landowską (Żona).

Muzykę, podobnie jak do inscenizacji w 1979 r. i do większości inscenizacji Grzegorzewskiego, napisał Stanisław Radwan.

Scenografię i kostiumy zaprojektował sam Grzegorzewski — reżyser od wielu lat czuwa nad stroną plastyczną własnych spektakli. Od 1997 r. Jerzy Grzegorzewski jest dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego. Zrealizował tu głośne inscenizacje klasyków polskiego dramatu, m.in. Noc listopadową i Sędziów Stanisława Wyspiańskiego, a także Ślub Witolda Gombrowicza.