„Hamlet Stanisława Wyspiańskiego” artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • miejsce publikacji
  • www.tvp.pl
  • data publikacji
  • 2008/03/25

„Hamlet Stanisława Wyspiańskiego”

25 marca o godz. 20.40 w TVP Kultura odbędzie się premierowa emisja Hamleta Stanisława Wyspiańskiego — zarejestrowanego przedstawienia Jerzego Grzegorzewskiego z Teatru Narodowego w Warszawie.

Premiera spektaklu Hamlet Stanisława Wyspiańskiego odbyła się w 2003 roku. Miała być pożegnaniem wybitnego artysty z teatrem. Ostatecznie była przedostatnią inscenizacją (Jerzy Grzegorzewski zmarł przedwcześnie, w 2005 roku), ale ostatnią z cyklu realizacji dzieł Stanisława Wyspiańskiego.

W Studium o Hamlecie autor Wesela dociekał zagadek tekstu arcydramatu Williama Szekspira, walcząc z anachronicznym teatrem. Grzegorzewski bohaterem przedstawienia uczynił samego Wyspiańskiego (w tej roli znakomity Wojciech Malajkat), którego nawiedzają duchy nie tylko postaci Szekspirowskich, lecz i z jego dramatów.

W wyrafinowanej wizji Grzegorzewskiego Wyspiański jest samotnym artystą, którego idee nie są rozumiane przez otoczenie. Krytycy podkreślali elegijny ton spektaklu, który traktowano również jako osobistą wypowiedź reżysera.

Po telewizyjnym zapisie Sędziów, dokonanym przez TVP Kultura w 2007 roku, rejestracja Hamleta Stanisława Wyspiańskiego byłaby ostatnią dokumentacją przedstawienia Jerzego Grzegorzewskiego. Byłaby również pięknym pokłosiem Roku Wyspiańskiego 2007. Reżyserii telewizyjnej spektaklu podjął się Jan Englert, a autorem zdjęć został Jacek Petrycki.

Obsada: Jan Englert, Beata Fudalej, Ewa Konstancja Bułhak, Igor Przegrodzki, Wiesława Niemyska, Wojciech Malajkat, Krzysztof Wakuliński

Reżyseria: Jan Englert
Zdjęcia: Jacek Petrycki

PREMIERA w Teatrze Telewizji 25 marca 2008