Jest co obejrzeć w teatrach i muzeach artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • miejsce publikacji
  • „Dziennik Ludowy” nr 179
  • data publikacji
  • 1978/08/08

Jest co obejrzeć w teatrach i muzeach

Od lat warszawiacy i przyjeżdżający do stolicy goście z kraju i zagranicy narzekają na posuchę kulturalną w okresie kanikuły. Jak w tym roku w środku ogórkowego sezonu przedstawia się warszawska oferta kulturalna? Oto wyniki błyskawicznego rekonesansu, który przeprowadził dziennikarz PAP w teatrach, kinach i muzeach stolicy.

Wydaje się, że propozycje kulturalne w tym roku są ciekawe i pełniejsze niż poprzednio. Powróciły już z urlopów teatry: Dramatyczny, Polski i Powszechny. W ich repertuarze znajdują się takie przedstawienia, jak Kubuś Fatalista (Teatr Dramatyczny), od lat nieschodzące ze sceny przy ulicy Karasia przedstawienie Na szkle malowane, a w teatrze na Pradze — Noc Turbinów; w tym ostatnim na 12 bm. zapowiedziana jest premiera Przed wschodem słońca Gerharda Hauptmanna. Przez całe lato grają Teatr Nowy i Syrena. Od 8 sierpnia zaczynają pracę teatry: Narodowy — gdzie obejrzeć będzie można Sen srebrny Salomei i Męża i żonę oraz Teatr Mały, w którego repertuarze znajdzie się Miesiąc na wsi i Dramat nierozpoznany. Wakacyjnym teatrem „dyżurnym” dla dzieci w sierpniu jest Teatr Lalka w Pałacu Kultury i Nauki.

Zespół Teatru Wielkiego wybrał się na urlop, występuje natomiast Warszawska Opera Kameralna, wspomagana przez liczne zespoły muzyki dawnej, które koncertują m.in. w Starej Pomarańczami w Łazienkach i w b. kościele ewangelickim na placu Małachowskiego. Przez cały sierpień czynna jest Operetka Warszawska, która proponuje takie pozycje, jak Król walca, Rose Marie i Popłoch wśród dziewcząt.
Nie ma ogórków w muzeach i galeriach. Największa warszawska galeria w gmachu Zachęty zaprasza na pokaz prac VII Międzynarodowego Biennale Plakatu, na którym można obejrzeć 760 prac 510 autorów z 48 krajów. Wystawie tej towarzyszy interesująca prezentacja dorobku artystycznego laureatów poprzedniego biennale w siedzibie Muzeum Plakatu w Wilanowie. W 18 stołecznych galeriach co kilka dni odbywa się wernisaż, m.in. od 3 bm w małej galerii PAP obejrzeć można wystawę fotografii Wojciecha Wawrzonowskiego.