Klucz do interpretacji artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „Rzeczpospolita” nr 270
  • data publikacji
  • 1997/11/20

Klucz do interpretacji

O 19.18 rozpoczęła się wczoraj premiera Nocy listopadowej Stanisława Wyspiańskiego w inscenizacji Jerzego Grzegorzewskiego, która otworzyła działalność odrodzonego zespołu dramatycznego Teatru Narodowego. To wydarzenie artystyczne dużej rangi. Na widowni zasiedli ludzie sztuki. Dziś gośćmi będą przedstawiciele rządu.

Jerzy Grzegorzewski udowodnił, że dramat Stanisława Wyspiańskiego uważany za arcytrudny, archaiczny, a zdaniem niektórych wręcz chwilami grafomański, jest partyturą teatralną, która zrealizowana przez wybitnego inscenizatora może dać początek zapierającemu dech w piersiach widowisku. Jerzy Grzegorzewski znalazł odpowiedni klucz interpretacyjny do Nocy listopadowej — są nim włączone do spektaklu sceny teatralne z Wyzwolenia. Dzięki temu spektakl stał się również wykładem o naturze współczesnego teatru, jego formie, ograniczeniach i możliwościach. Właśnie bogactwo gatunków wpisanych w nową interpretację Nocy listopadowej — w tym operetki — sprawiło, że to co jest problemem przy lekturze tekstu, na scenie ożyło nowymi, nieznanymi dotąd znaczeniami.

Nie świadczy to, że mamy do czynienia z spektaklem łatwym w odbiorze. Po prostu wymaga on od widza znajomości tekstu. A choć jest to bez wątpienia najbardziej klarowne z ostatnich przedstawień Grzegorzewskiego, nie znaczy to wcale, że reżyser poczynił kompromisy wobec własnego stylu. Nie zrezygnował na przykład z nagromadzenia absurdów w grze aktorskiej, co przysłużyło się warstwie komicznej spektaklu.

Tego sukcesu nie byłoby bez uruchomienia ogromnej machiny scenograficznej autorstwa Andrzeja Kreutz-Majewskiego, to wręcz symfonia możliwości technicznych odbudowanej po pożarze sceny Narodowego. Rytm nadała widowisku muzyka Stanisława Radwana. Zabrakło może aktorskich kreacji, choć warto wspomnieć o dobrych, rozwijających się rolach Krzysztofa Globisza (Konstanty, Ares), Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej (Pallas Atena), Doroty Segdy (Joanna) i Krzysztofa Gosztyły (Potocki).