Kocie zaczepki artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • miejsce publikacji
  • „Gazeta Krakowska” nr 35 (dodatek)
  • data publikacji
  • 2005/02/14

Kocie zaczepki

Witryna kiosku. Przez szklaną szybę widać wyeksponowane okładki brukowych gazet. Nikogo nie dziwi fakt, że w jednej z nich pan X zwierza się z tego, iż zdradza żonę, a w drugiej znana z ekranu pani opowiada o najnowszych metodach liftingu, dzięki któremu wygląda młodziej niż własna wnuczka. W zasadzie nie ma tematów tabu i może dobrze, bo ludzie potrzebują plotek, a inni potrzebują na nich zarobić.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, kiedy otwieramy opiniotwórczy dziennik i zamieszczone w nim teksty niczym nie różnią się od artykułów z „Życia na Gorąco”. Takie odczucie miałam w trakcie lektury zamieszczonej w Gazecie Wyborczej recenzji Romana Pawlowskiego z przedstawienia Jerzego Grzegorzewskiego On. Drugi powrót Odysa. Krytyk ocenia w niej spektakl wybitnego artysty przez pryzmat jego choroby alkoholowej. Grzegorzewski nie ukrywa swojego uzależnienia. Mówi o tym wprost w przedstawieniu, które jest historią zmagania się twórcy z nałogiem. Mogło mu ono nie wyjść i to rzecz całkiem normalna, która nie powinna dziwić recenzenta, mającego prawo zmiażdżyć je nawet w najbardziej złośliwy sposób. Nie wolno mu jednak niszczyć człowieka, choć sam daje sobie do tego prawo stwierdzeniem, że w innym wypadku byłaby to hipokryzja.

Hipokryzją jest jednak to co robi Pawłowski. Posiadane przez siebie informacje przekazuje pod płaszczykiem recenzji w poważnej gazecie. O wiele uczciwiej byłoby, gdyby o alkoholizmie Grzegorzewskiego napisał reportaż i zamieścił go w kolorowym piśmie. Wtedy wszystko byłoby wiadomo, a tak mamy do czynienia nie z hipokryzją tylko ze zwykłym świństwem.