Nowe „Wesele” artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „Gazeta w Radomiu” nr 23
  • data publikacji
  • 2000/01/28

Nowe „Wesele”

Po raz trzeci — tym razem na scenie Teatru Narodowego — Jerzy Grzegorzewski reżyseruje Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Premiera w niedzielę.

„Bardzo trudno mówić o Weselu, bo zostało o nim powiedziane już chyba wszystko. Bardzo trudno też mówić o swoim przedstawieniu. Można mówić najwyżej o intencjach, o przeczuciach. Wesele powstało i było grane na granicy wieków. My dzisiaj też jesteśmy na granicy wieków. Nie można jednak bezkarnie prowadzić analogii, bo mogą się okazać mylące” — twierdził Jerzy Grzegorzewski na konferencji prasowej zapowiadającej premierę Wesela.

Po raz pierwszy Grzegorzewski wyreżyserował Wesele w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi w 1969 r. Ponownie sięgnął po ten dramat w 1977 roku, przygotowując inscenizację w Starym Teatrze w Krakowie.

„Pierwsze Wesele zrobiłem, będąc młodym człowiekiem, tuż po szkole. W kraju była bardzo napięta sytuacja po Marcu 1968 roku. W recenzjach pisano wtedy, że spektakl jest pełen smutku. Wesele w Krakowie zrobiłem w 1977 roku, również rok po politycznych napięciach, i też pojawił się problem, że było smutne i tragiczne. Myślę, że teraz będzie podobnie” — mówi reżyser.

Muzykę do wszystkich Wesel przygotowywanych przez Grzegorzewskiego napisał Stanisław Radwan. Kompozytor sam określa się mianem „Weselnego recydywisty”, bo w jego artystycznym dorobku to już dziewiąta inscenizacja tego dramatu.

„Moje najnowsze Wesele wyrasta z doświadczeń zespołu Teatru Narodowego, z realizacji Ślubu, Sędziów, Halki Spinozy, Nowego Bloomusalem” — podkreślał reżyser.

„Przyjęłam propozycję zagrania w Weselu z radością, bo uwielbiam Wyspiańskiego. Może dlatego, że jestem z Krakowa, a Kraków cały jest nim przesiąknięty. W Teatrze Narodowym dyrektor Grzegorzewski już po raz trzeci obsadza mnie w Wyspiańskim” — mówi Dorota Segda, która zagra Rachelę.

W roli Panny Młodej wystąpi Ewa Konstancja Bułhak: ”„Moja Panna Młoda będzie bardzo kochała” — zapowiada aktorka. Partnerować jej w roli Pana Młodego będzie Wojciech Malajkat. Gospodarza zagra Mariusz Benoit. Gospodynię — Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Poetę — Zbigniew Zamachowski, Dziennikarza — Adam Ferency, Czepca — Jerzy Trela, a Czepcową — Wiesława Niemyska. Scenografię przygotowuje Jerzy Grzegorzewski, kostiumy — Barbara Hanicka.

BILETY
Teatr Narodowy, Plac Teatralny 3. Wesele po niedzielnej premierze grane jest też przez najbliższy tydzień, do 6 lutego w Sali Bogusławskiego. Sprzedaż biletów prowadzona jest od poniedziałku do piątku w g. 10-14, 15-19 i w niedziele od g. 16-19. Telefonicznie rezerwacji można dokonywać pod numerami: (022) 692 06 04, 692 06 64 od poniedziałku do piątku w g. 9-19 oraz mailem: bow@teatr.pol.pl