Odys XXI wieku artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „Dzień Dobry” nr 7
  • data publikacji
  • 2005/01/28

Odys XXI wieku

Jerzy Grzegorzewski po raz kolejny zaczerpnął z twórczości Stanisława Wyspiańskiego. 29 stycznia w Sali Bogusławskiego prapremiera autorskiego spektaklu On. Drugi Powrót Odysa.

Przedstawienie skonstruowane zostało na podstawie dwóch tekstów: Powrotu Odysa Wyspiańskiego oraz monologu zatytułowanego On napisanego przez córkę reżysera, Antoninę Grzegorzewską.

Udana kompilacja

Spektakl jest twórczą mieszanką interpretacyjną III aktu Powrotu Odysa i tekstu zawierającego wiele wątków autobiograficznych. Bohaterami tego ostatniego są tytułowy On, jego córka i alkohol. Twórcza kompilacja dwóch wymiarów, w tym wypadku XIX-wiecznego dramatu powstałego na wzór antycznych tragedii oraz współczesnego tekstu, to typowy dla Grzegorzewskiego zabieg rodem z jego teatru dekonstrukcji wielkich mitów kultury i konfrontacji z tradycją teatralną.

Obecny klasyk

Twórczość Wyspiańskiego towarzyszy pracy reżyserskiej Jerzego Grzegorzewskiego od 1969 roku — jego pierwszej realizacji Wesela. Szczególnie lata 90. obfitowały w przedstawienia oparte o dzieła reformatora teatru. Były to przedstawienia, które powstały na deskach sceny Teatru Narodowego: dwie wersje Nocy listopadowej, Sędziów, następnie kolejna próba zmierzenia się z Weselem oraz spektakl na podstawie Studium o Hamlecie Wyspiańskiego.