Pamiętasz tę noc? artykuł

Informacje o tekście źródłowym

Pamiętasz tę noc?

Teatr Narodowy otworzy nowy sezon Halką Spinozą albo Operą Utraconą albo Żalem za uciekającym bezpowrotnie życiem z tekstami Stanisława Ignacego Witkiewicza, ks. Józefa Tischnera i Włodzimierza Wolskiego.

Rzecz dzieje się w latach 20. w Zakopanem. Witkacy kręci awangardowy film na motywach Halki Stanisława Moniuszki. Nie mamy jednak pewności czy to rzeczywiście autor Pożegnania jesieni. Czasem zdaje nam się, że to jego sobowtór — Vignac Stacy. Bohaterowi towarzyszą górale z Filozofii po góralsku ks. Tischnera. W filmie występują oni jako statyści, jednocześnie są tak jak w tragedii antycznej — chórem, komentującym to, co dzieje się na scenie. Gdzieś w tle odbywa się dancing, tańczą zakopiańskie elegantki. W tym wszystkim znajdzie się jeszcze miejsce dla opery. Reżyser — Jerzy Grzegorzewski, mówi o spektaklu, że jest dziełem radykalnym. Przyznał, że pomysł powstał za sprawą piosenki Mieczysława Foga Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem. Stwierdził, że jest to próba ukazania dramatu człowieka, będącego niezaprzeczalną wielkością, ale skazanego na odrzucenie, i co więcej — zdającego sobie z tego sprawę.

Połączenie dwóch, wydających się bardzo odległymi od siebie, światów — ks. Tischnera i Witkacego jest dla reżysera naturalne; mogą one istnieć jednocześnie, przenikać się, bo dotyczą tego samego.

Twórca przedstawienia chce, by wyrażało ono nostalgiczny smutek tytułu. Ale jest tu także szaleństwo, gwałtowne uczucie, i… przeczucie śmierci.

W spektaklu oprócz utworów z opery Stanisława Moniuszki. usłyszymy muzykę Stanisława Radwana.

Witkacy pisał w swoich utworach: „wolnym jest wtedy, o ile oprócz konkretnych przyjemności, do których zdolny jest każdy człowiek, ma jeszcze tę dziką satysfakcję, której inni ludzie są pozbawieni, że przeżył siebie w procesie twórczym, w swojej najgłębszej istocie i że dzieło stworzone stoi przed nim konkretne i realne jak czarny byk, oświetlony zachodzącym słońcem na tle seledynowego nieba wieczoru”. Czy Grzegorzewskiemu uda się stworzyć taką Halkę? Zobaczymy.

W rolach głównych wystąpią min.: Krzysztof Wakuliński, Mariusz Benoit, Andrzej Blumenfeld, Jacek Różański, Zbigniew Zamachowski, Ewa Konstancja Bułhak, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka. Premiera: 27 września, sala Bogusławskiego.