Po raz trzeci artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „Gazeta Wyborcza: Stołeczna” nr 23
  • data publikacji
  • 2000/01/28

Po raz trzeci

To trzeci dramat Stanisława Wyspiańskiego, po Nocy listopadowej i Sędziach, który zostanie wystawiony w Teatrze Narodowym po odbudowie. To także trzecia reżyseria tego dramatu przez Jerzego Grzegorzewskiego.

W tym roku mija setna rocznica powstania dzieła i 99. rocznica jego prapremiery. Ostatnia warszawska premiera Wesela odbyła się pięć lat temu w Teatrze Powszechnym.

Jerzy Grzegorzewski po raz pierwszy wyreżyserował Wesele w Teatrze im. Jaracza w Łodzi w 1969 r., ponownie sięgnął po ten dramat w 1977 roku, przygotowując inscenizację w Teatrze Starym w Krakowie. W obydwu realizacjach autorem muzyki był Stanisław Radwan. Tak jest i tym razem.

„To Wesele wyrasta z doświadczeń zespołu Teatru Narodowego. Składają się na nie doświadczenia związane z realizacją Ślubu, Sędziów, Halki Spinozy, Nowego Bloomusalem” — podkreśla Jerzy Grzegorzewski.

W Weselu wystąpią m.in.: Mariusz Benoit (Gospodarz), Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Gpspodyni), Wojciech Malajkat (Pan Młody), Ewa Konstancja Bułhak (Panna Młoda), Dorota Landowska (Marysia), Michał Pawlicki (Dziad), Zbigniew Zamachowski (Poeta), Adam Ferency (Dziennikarz), Magdalena Warzecha (Maryna), Anna Chodakowska (Radczyni), Jerzy Trela (Czepiec), Ewa Ziętek (Klimina), Olgierd Łukaszewicz (Żyd), Dorota Segda (Rachel), Józef Duriasz (Wemyhora).

Scenografia Jerzy Grzegorzewski, kostiumy Barbara Hanicka.