Pogodne „Wesele” artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „Życie Warszawy” nr 24
  • data publikacji
  • 2000/01/29

Pogodne „Wesele”

W niedzielę w Teatrze Narodowym premiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego.

„Wesele zostało napisane i było grane na granicy stuleci. My dziś jesteśmy w podobnej sytuacji. Magia cyfr ma pewne działanie, któremu się ulega. Ale analogie nie mogą być zbyt daleko prowadzone, bo mogłyby stać się mylące — mówił Jerzy Grzegorzewski — Wesele było radykalnym gestem Wyspiańskiego. Można zadać pytanie czy dziś taki gest udałoby się powtórzyć. On zobaczył Wesele współcześnie z całą konsekwencją tego spojrzenia. I można sądzić, że to jest także jakaś intencja poety na przyszłość, bo nie chciał on być upiorem, kolejnym martwym autorytetem” — powiedział reżyser.

Grzegorzewski dwukrotnie już inscenizował ten utwór Wyspiańskiego. Pierwszy raz w 1969 r. w łódzkim Teatrze im. Jaracza, drugi – w 1977 r. w Teatrze Starym w Krakowie.

Reżyser przypomniał reakcje recenzentów na poprzednie inscenizacje. „Pisano, że są pełne rozdarcia, smutku. Teraz robię pogodne Wesele i mam nadzieję, że to zostanie docenione” — powiedział. Grzegorzewski dodał także, że ten spektakl wyrasta z doświadczeń zespołu Teatru Narodowego. Przypomniał swoje -poprzednie spektakle tutaj zrealizowane: Ślub, Sędziowie, Halka Spinoza, Nowe Bloomusalem, dodając, że ten kto radykalnie odrzucał którykolwiek z nich, nie będzie w stanie zaakceptować także Wesela. „To jest pewien kierunek, konsekwentnie rozwijany — i świadomie, i intuicyjnie. Chcę, by każde kolejne przedstawienie było jakimś krokiem do przodu, a nie negacją tego, co było”.

Wystąpią m.in.: Mariusz Benoit, Teresa Budzisz-Krzyźanowska, Wojciech Malajkat, Ewa Konstancja Bułhak, Dorota Landowska, Maciej Kozłowski, Olgierd Łukaszewicz, Dorota Segda i Emilian Kamiński. Muzykę skomponował Stanisław Radwan.