Powrót gracza z wyobraźnią artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „Życie Warszawy” nr 252
  • data publikacji
  • 2004/10/26

Powrót gracza z wyobraźnią

Specjalną Nagrodę Feliksa Warszawskiego otrzymał JERZY GRZEGORZEWSKI, jeden z najwybitniejszych inscenizatorów w polskim teatrze, scenograf, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w latach 1997–2002. 

Teatr Grzegorzewskiego nie schlebia gustom szerokiej publiczności, jest wymagający wobec widza, stając się dla niego polem do podniecającej gry z wyobraźnią, skojarzeń, podtekstów, cytatów itp. To rozbijanie wielkich mitów kultury, zwłaszcza polskich mitów romantycznych, i nieustanna walka ze skostniałą, opatrzoną przez lata formą.

Od dłuższego czasu zapowiadał, że porzuca teatr. Wiele wskazywało na to, że pożegna się z nim w ubiegłym sezonie piękną, zmysłową Duszyczką Tadeusza Różewicza, którą oglądać można w podziemiach Narodowego. Tak się jednak nie stało…

„W momencie otrzymania tej nagrody uświadomiłem sobie, że jestem już seniorem. Taka nagroda to satysfakcja i niebezpieczeństwo zarazem. Bo staje się zachętą, żeby sobie dać z teatrem spokój. Kusi mnie jednak, żeby takiej deklaracji nie składać” — mówił podczas wczorajszej imprezy.

Obecnie pracuje nad dwuczęściową sztuką zawierającą wątki autobiograficzne, której autorką jest jego córka Antonina. Drugi powrót Odysa i On wejdą na afisz Narodowego w przyszłym roku. Wcześniej Jerzy Grzegorzewski otworzy w Kordegardzie wystawę swego malarstwa.