„Szewcy” Witkacego w Teatrze im. Jaracza artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • miejsce publikacji
  • „Głos Robotniczy” nr 226
  • data publikacji
  • 1973/09/22

„Szewcy” Witkacego w Teatrze im. Jaracza

Życie niezwykłe, pełne przygód, skandali i prowokacji; życie tragiczne, zakończone samobójstwem w dniu 18 września 1939 roku — w dniach bezpowrotnej zagłady jego świata, jego epoki.

Legenda osobowości Witkacego trwa i fascynuje. Wznosi się też fala zainteresowania jego twórczością. Z dnia na dzień wzrasta ilość przekładów, mnożą się premiery jego dramatów na scenach Europy i Ameryki. Okazało się, że twórczość Witkacego wyraża z zaskakującą trafnością obsesje, lęki i problemy naszych czasów.

Jutro, 23 bm. Teatr im. St. Jaracza wystąpi z premierą jednej z najznakomitszych, i najdrapieżniejszych sztuk Stanisława Ignacego Witkiewicza. Szewcy, to makabryczno-groteskowa wizja społeczeństwa poszukującego „ustroju” w którym jednostka mogłaby wyzwolić się z poczucia bezsensu. Bohaterowie dramatu szukają ucieczki od „nudy istnienia” w okrucieństwie, terrorze, wyuzdanym erotyzmie; są ostatnimi przedstawicielami umierającego świata, toczącego się ku nieuchronnej zagładzie. Nadrealistyczna deformacja postaci i sytuacji, absurdalny humor, szyderstwo, kpina tworzą specyficzną atmosferę tej „zabawy na tematy polskie”. Ale gorzka to i dziwna zabawa — tuż za nią jest rozpacz i przerażenie.

Spektakl przygotowuje znany reżyser Jerzy Grzegorzewski, a w głównych rolach zobaczymy: Alinę Kulikównę, Marka Bargiełowskiego, Andrzeja Jurczaka, Ireneusza Kaskiewicza, Sławomira Misiurewicza i Jerzego Przybylskiego.

W pozostałych rolach: Ewa Adamska, Alicja Cichecka, Krystyna Froelich, Helena Kamińska, Zofia Kopacz, Teresa Marczewska, Nina Przybyłowska, Piotr Binder, Andrzej Głoskowski, Dymitr Hołówko, Stanisław Jaroszyński, Zdzisław Jóźwiak, Ludwik Kasendra, Marek Sobczyk, Stanisław Sparażyński, Henryk Staszewski, Krzysztof Stroiński, Eugeniusz Wałaszek oraz studenci II roku Wydziału Aktorskiego PWSFTViT.