Teatralna planeta. Bez złotego fotela artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „City” nr 1
  • data publikacji
  • 2004/01/01

Teatralna planeta. Bez złotego fotela

Planeta Grzegorzewski — pod takim tytułem 31 stycznia rozpocznie się w Teatrze Narodowym przegląd przedstawień wyreżyserowanych tam przez Jerzego Grzegorzewskiego. Dzień wcześniej odbędzie się jego premiera Duszyczki Tadeusza Różewicza.

Duszyczka to poemat prozą, w którym myśli bohatera płyną chaotycznie niczym strumień świadomości. Dodatkowa trudność adaptacyjna polega również na tym, że napisana jest jednym zdaniem. Jak rozdzielić je pomiędzy siedmioro aktorów? Grzegorzewski znany jest z karkołomnych adaptacji niedramatycznych tekstów. Podczas swej sześcioletniej dyrekcji w Teatrze Narodowym wystawił m.in. poemat W. H. Audena Morze i zwierciadło i Jamesa Joyce’a Giacomo Joyce. Ten drugi spektakl pokazywany był na zamkniętych pokazach, do premiery nie doszło z powodu konfliktu teatru z wnukiem irlandzkiego pisarza, właścicielem praw autorskich, który nie zgodził się na kształt inscenizacji. Dla tak nietypowych teatralnie tekstów Grzegorzewski szuka odpowiedniej przestrzeni. Do Giacomo Joyce zaadaptował szatnię w hallu Teatru Narodowego. Kto tam był, pamięta wszechobecne tam złote ornamenty i wypolerowane marmury. Reżyser zmienił tę tandetną przestrzeń kilkoma prostymi rozwiązaniami.

Dla Duszyczki wybrał równie nieteatralne miejsce: podziemny korytarz pod ulicą Wierzbową, który łączy główny gmach teatru ze sceną kameralną. Tą drogą transportowane są dekoracje z magazynu na scenę, słychać tam przejeżdżające górą samochody, ściany lekko drżą. Betonowa sceneria będzie dopełniać drastyczny przekaz tekstu. Bohater Duszyczki (Jan Englert) to mężczyzna w średnim wieku, do którego dociera świadomość upływającego czasu, zderzona ze wspomnieniami erotycznych doznań. Poza Englertem i Waldemarem Kownackim w obsadzie są same kobiety: Anna Chodakowska, Beata Fudalej, Anna Ułas, Magdalena Warzecha i Anna Gryszkówna. Duszyczka to kolejne przedstawienie przeznaczone dla dorosłych widzów. Spektakle będą się rozpoczynać o 21.00. W ramach Planety Grzegorzewski, która potrwa do 7 lutego, będzie można zobaczyć spektakle: Hamlet Stanisława Wyspiańskiego, Operetka, Sędziowie, Sen nocy letniej, Nie-Boska komedia, Wesele, Ślub oraz Morze i zwierciadło. Bohater przeglądu jest pełen obaw o jego przebieg. „Nie chciałbym, aby ktoś traktował ten przegląd jako jubileusz — powiedział „City” Jerzy Grzegorzewski — Nie usiądę w złotym fotelu i nie będę przemawiać. Nic z tych rzeczy.”