Tydzień z Wyspiańskim artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • miejsce publikacji
  • „Polska: Tele Magazyn” nr 35
  • data publikacji
  • 2007/11/23

Tydzień z Wyspiańskim

W nadchodzącym tygodniu TVP Kultura wyemituje spektakle wg sztuk Stanisława Wyspiańskiego: Sędziów w reż. Jerzego Grzegorzewskiego, Wyzwolenie w reż. Konrada Swinarskiego, Noc listopadową w reż. Andrzeja Wajdy. W kolejnym tygodniu czekają nas: Sędziowie Konrada Swinarskiego i Wesele Andrzeja Wajdy oraz spektakl Piotra Cieplaka Albośmy to jacy, tacy….

Sędziowie
wtorek TVP Kultura 20:10
Wersja telewizyjna inscenizacji dramatu w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego z Teatru Narodowego w Warszawie (premiera 2000 rok). Sędziowie — dramat o wzajemnym stosunku winy i kary — to ujęta w formę antycznej tragedii kryminalna historia polsko-żydowskiego sporu, rozgrywająca się na wsi na przełomie wieków. Reżyser rozprawia się z mitem ludowości do dziś pokutującym w narodowej kulturze.

Dla Grzegorzewskiego tradycja romantyczna pozostawała ciągle żywa, a dzieła Wyspiańskiego byty pomostem między XIX a XX wiekiem. W Sędziach w rolach głównych: Jerzy Trela, Dorota Segda, Krzysztof Globisz.

Wyzwolenie
środa TVP Kultura 20:30
Spektakl legenda. Nowatorska inscenizacja Konrada Swinarskiego z 1974 roku. Spektakl byl grany w krakowskim Starym Teatrze ponad dziesięć sezonów. W roli Konrada zaskakująco autentyczny i dojrzały Jerzy Trela, Reżysera — Edward Lubaszenko, Muzy — Anna Polony. Przedstawienie zostało zarejestrowane na macierzystej scenie dla Teatru TV w 1979 roku — cztery lata po śmierci reżysera — przez Laco Adamika i Agnieszkę Holland. Widowisku mocy dodały scenografia Kazimierza Wiśniaka i muzyka Zygmunta Koniecznego. Swinarski dostrzegł w Wyzwoleniu sztukę współczesną, co nie przeszkodziło mu usytuować ją historycznie i zaludnić postaciami z krakowsko-wyspiańskim rodowodem. Reżyser za Wyspiańskim stawia w inscenizacji pytanie o kondycję polskiego artysty i inteligenta.

Noc listopadowa
czwartek TVP Kultura 20:35
Realizacja sceniczna Andrzeja Wajdy w Starym Teatrze w Krakowie (premiera 1974) zarejestrowana w 1978 roku dla telewizji. Spektakl od nowa skomponowano, a inscenizację przeniesiono w plener, do warszawskich Łazienek — tu, gdzie narodził się pomysł napisania Nocy listopadowej podczas pobytu Wyspiańskiego w Warszawie w 1898 roku. Przedstawienie ma ogromny rozmach. Rzecz dzieje się w Warszawie 29 listopada 1830 roku — w noc powstania. Świat ludzi splata się tu ze światem bogów, a wzniosłość i mit łączą ze zwyczajnym życiem i historią. W roli Księcia Konstantego zjawiskowy Jan Nowicki, Księżny Łowickiej — Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Kory — Anna Dymna, Wysockiego — Jerzy Stuhr.

W przyszłym tygodniu w TVP Kultura m.in.: filmy Sędziowie Konrada Swinarskiego i Wesele Andrzeja Wajdy oraz spektakl Piotra Cieplaka Albośmy to jacy, tacy….

Napisane w 1902 roku Wyzwolenie rozgrywa się w trzech planach:
— dramat Konrada zamierzającego dokonać wielkiego czynu i załamującego się wobec niespełnienia swoich postanowień
— zaaranżowane przez Konrada widowisko sceniczne na temat Polska współczesna
interpretacja i ocena akcji przez autora piszącego dramat