Uroczystość nadania patronatu w Polskim artykuł

Informacje o tekście źródłowym

Uroczystość nadania patronatu w Polskim

Dziś [14 września 2005] odbędzie się uroczystość nadania Dużej Scenie Teatru Polskiego imienia Jerzego Grzegorzewskiego.

Był kierownikiem artystycznym teatru w latach 1978-1981. Tu powstały jego wybitne przedstawienia, m.in.: Ślub według Witolda Gombrowicza, wystawiony w 1976, Śmierć w starych dekoracjach Różewicza, Sen nocy letniej Szekspira”, Nie-Boska komedia Krasińskiego. Niesamowite wrażenie zrobił Złowiony według poematu Tadeusza Różewicza, wystawiony najpierw na balkonach i na scenie, a po pożarze — na spalonej widowni.

Pomysł nadania jego imienia teatrowi wzbudził w środowisku wielkie emocje: od gorących głosów „za”, po wyraźny sprzeciw. To m.in. sprawiło, że dyrektor Bogdan Tosza postanowił nazwać jego imieniem tylko Dużą Scenę.

Uroczystości zaczną się o godz. 18.15 odsłonięciem tablicy pamiątkowej we foyer i otwarciem wystawy poświęconej artyście. O godz. 19 rozpocznie się ostatni spektakl Grzegorzewskiego On. Drugi powrót Odysa w wykonaniu artystów Teatru Narodowego w Warszawie.

Krzysztof Mieszkowski (“Notatnik Teatralny”): Był jednym z najlepszych powojennych reżyserów. Wrocław o nim trochę zapomniał. W czasach, kiedy on tu pracował, Teatr Polski stał się jedną z najważniejszych scen w kraju. O jego Nie-Boskiej komedii Maria Janion pisała, że to arcydzieło. To wielki zaszczyt, że będzie patronował scenie, na której kiedyś pracował.