Powolne pożegnanie artykuł

Informacje o tekście źródłowym

Powolne pożegnanie

On. Drugi powrót Odysa to kolejne autorskie przedstawienie Jerzego Grzegorzewskiego. Składają się nań monolog napisany przez córkę artysty Antoninę Grzegorzewską oraz fragmenty III aktu Powrotu Odysa Stanisława Wyspiańskiego, są także teksty autora przedstawienia.

— Zawsze miałem z córką znakomite porozumienie na temat sztuki, roli artysty. Podobnie też myślimy o teatrze. Kiedy więc Antonina przeczytała mi swój utwór On, pomyślałem, że będzie świetnie współgrać z moim spektaklem, który chciałem oprzeć na wybranych fragmentach z Powrotu Odysa. Myślę, że jej utwór nada mu szczególnie osobisty ton. Od pewnego czasu powoli żegnam się z teatrem. Nie wiem, jak potoczą się moje losy, ale czuję, że jestem u kresu swej drogi — mówi Jerzy Grzegorzewski.

Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego, przyznał, że jest pod wielkim wrażeniem tekstu Antoniny i cieszy się na możliwość kolejnej współpracy z Jerzym Grzegorzewskim, która, jak przyznał, zawsze jest fascynującą przygodą. Tekst córki reżysera nie jest jej debiutem literackim. Przed dwoma laty dyplom Hommage á Koltés na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP uzupełniła pracą magisterską Monolog złodzieja uciekającego z Luwru z obrazem.

— Tytułowego bohatera Onego można traktować jako jedno z wcieleń Odysa, który płynąc do Itaki, nie uświadamia sobie, że pomylił drogę — mówi Antonina Grzegorzewska.

Jako On wystąpi Jerzy Radziwiłowicz. Zobaczymy także m.in. Jana Englerta, Wojciecha Malajkata, Igora Przegrodzkiego, Annę Ułas, Beatę Fudalej i Jacka Mikołajczaka. Muzykę do spektaklu skomponował Stanisław Radwan, a kostiumy zaprojektowała Barbara Hanicka.