Odys znów wraca artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „Puls Biznesu” nr 20
  • data publikacji
  • 2005/01/28

Odys znów wraca

„Właśnie tego się spodziewaliście” — zapowiada Jerzy Grzegorzewski swoją najbliższą premierę.

Jest w tym wyznaniu dużo przekory, bo reżyser lubi zaskakiwać. Ale jest i gest odwagi. Po raz pierwszy mistrz zwraca się przed premierą w tak bezpośredniej formie do widzów. Do tej pory chował się za postaci sceniczne, sygnalizował swoją obecność w scenografii. Wiele osób zarzuca mu, że w swoich przedstawieniach rozmawia sam ze sobą…

Pierwszą część spektaklu wypełni monolog w wykonaniu Jerzego Radziwiłowicza. Napisany przez córkę reżysera, Antoninę, absolwentkę warszawskiej ASP, w sposób bardzo osobisty dotyka intymnej relacji córki i ojca. Druga część to na nowo ułożony i odczytany Powrót Odysa Stanisława Wyspiańskiego, inkrustowany fragmentami innych utworów (m.in. Boskiej Komedii Dantego).

Twórczość Wyspiańskiego to jedna z najważniejszych inspiracji dla Grzegorzewskiego. Czy Drugi Powrót Odysa będzie rozliczeniem z tej fascynacji i jej ukoronowaniem? Grzegorzewski zbliża się swoimi spektaklami do teatru śmierci Tadeusza Kantora. Jest jak Charon — przewodnikiem po świecie cieni. Nic dziwnego, że publika (krytyka też) często nie daje sobie rady z jego spektaklami. Do takiej podróży trzeba się przygotować — otworzyć się na ten frapujący świat sceniczny, czasem coś przeczytać, obejrzeć albumy z malarstwem… Nie ma lekko — do teatru, jak wiadomo, nie wchodzi się bezkarnie.