Tabu spektakl

  • reżyseria
  • Jerzy Grzegorzewski
  • scenariusz
  • Jerzy Grzegorzewski
    Ewa Kozłowska
  • scenografia
  • Jerzy Grzegorzewski

Przygotowane na eksperymentalnej scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Tabu to jedyny monodram w biografii artystycznej JG. Spektakl powstał jako wynik bliskiej w tamtym okresie współpracy reżysera z aktorką Ewą Kozłowską. Został zrealizowany na podstawie trzech monologów autorstwa Jacka Bocheńskiego, wydanych pod wspólnym tytułem Tabu. Adaptacji tekstu dokonał JG razem z Kozłowską.

Osią każdej z historii jest nieszczęśliwa miłość, która prowadzi do naruszenia tabu. Monologi bohaterek stanowią literacką trawestację formy publicznej spowiedzi. Odnoszą się kolejno: do czasów działalności Świętej Inkwizycji, okresu dyktatury generała Franco oraz do współczesności. Wspólny punkt wszystkich trzech opowieści to imiona bohaterek oraz ich kochanków.

Przestrzeń gry olsztyńskiego spektaklu stanowił drewniany sześcian, którego ściany zbudowano ze złożonych poziomo i zbitych gwoździami desek. Ściany boczne oraz na sufit zostały przebite ostrzami oraz metalowymi prętami, skierowanymi w stronę siedzącej wewnątrz aktorki. Przez całe przedstawienie front pozostawał otwarty. Ostatni monolog urywał się w chwili, kiedy zatrzaskiwano przednią ścianę.

Spektakl miał kameralny i intymny charakter. Recenzenci zwracali uwagę na afektowane miejscami aktorstwo Kozłowskiej. Doceniali jednocześnie złożoność jej kreacji, na którą składało się odegranie wszystkich trzech bohaterek Tabu. Wskazywali też na subtelność i bogactwo środków ekspresji aktorki, co wpływało na brawurową i wyrazistą interpretację tekstu Bocheńskiego. / dm