Stary Teatr — plany na sezon 2005 artykuł
Informacje o tekście źródłowym
Stary Teatr — plany na sezon 2005
Premiery Grzegorzewskiego, Warlikowskiego, Lupy, warsztaty romantyczne, gościnne występy spektakli z Rosji, Niemiec i Ameryki — to tylko niektóre plany Starego Teatru.
Do końca sezonu odbędzie się kilka premier: już w sobotę, w ramach Studia baz@rt — Komponenty Małgorzaty Owsiany w reżyserii Michała Borczucha. Następna premiera Studia baz@rt, Nocny autobus Michała Walczaka w reżyserii Jarosława Tumidajskiego — 12 lutego. Pani Ka Noelle Renaude w reżyserii Magdaleny Ostrokólskiej wejdzie do repertuaru w późniejszym terminie.
Krakowska premiera Nocy Andrzeja Stasiuka w reżyserii Mikołaja Grabowskiego planowana jest na 3 lutego. Spektakl przygotowany został we współpracy z teatrem w Düsseldorfie w ramach Unii Teatrów Europy, z udziałem aktorów polskich i niemieckich (premiera w Düsseldorfie odbyła się 8 stycznia). Z okazji premiery odbędzie się spotkanie ze Stasiukiem, otwarcie wystawy „Świat. Fotografie dzieci z Jasionki i Krzywej” oraz koncert autora muzyki do spektaklu Mikołaja Trzaski i zespołu Łoskot.
Przygotowywany w koprodukcji z teatrem Rozmaitości spektakl Krzysztofa Warlikowskiego Krum wg sztuki Hanocha Lewina będzie miał premierę w Krakowie 12 marca (warszawska premiera — 3 marca). W spektaklu grają aktorzy obu teatrów: Stanisława Celińska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Anna Radwan-Gancarczyk, Danuta Stenka, Maja Ostaszewska, Marek Kalita, Redbad Klynstra, Paweł Kruszelnicki, Zygmunt Malanowicz, Adam Nawojczy, Jacek Poniedziałek.
Paweł Miśkiewicz rozpoczął próby własnej adaptacji powieści Eliasa Canettiego Auto da fé. W rolach głównych Iwona Bielska i Jan Peszek, premiera w kwietniu. Na czerwiec planowana jest premiera Kraksy Friedricha Dürrenmatta w reżyserii i adaptacji Wojciecha Smarzowskiego (reżysera filmu Wesele). Do Starego Teatru powraca Jerzy Grzegorzewski — premiera Krzeseł Eugene’a Ionesco w jego reżyserii, z Anną Dymną i Jerzym Trelą, przewidziana jest na kwiecień. W połowie maja odbędzie się premiera ostatecznej wersji Zaratustry Krystiana Lupy.
Już w przyszłym tygodniu, w środę i czwartek, w Starym Teatrze oglądać można będzie Wujaszka Wanię wyreżyserowanego przez Lwa Dodina w Małym Teatrze Dramatycznym w Sankt Petersburgu. We wtorek o godz. 16 na Nowej Scenie odbędzie się spotkanie z reżyserem.
Kolejny baz@rt, tym razem polsko-niemiecko-szwajcarski, odbędzie się jesienią. Ale w ramach Studia baz@rt właśnie trwają warsztaty prowadzone przez niemiecki zespół performerów Gob Squad. Pokaz odbędzie się 26 stycznia.
Gościem Studia baz@rt, które nawiązało współpracę z Sundance Institute (fundacją Roberta Redforda), będzie spektakl I am my own wife (Jestem swoją własną żoną), monodram Dough Wrighta w wykonaniu Jeffersona Maysa, wyreżyserowany przez Moisesa Kaufmana. Spektakl został obsypany nagrodami (Nagroda Pulitzera dla najlepszej sztuki teatralnej, Tony Awards dla aktora i reżysera). Jako że tematem przedstawienia jest transseksualizm, wizycie towarzyszyć będzie sympozjum i warsztaty z zakresu tożsamości płci (13–19 kwietnia).
W maju (od 20 do 25) trwać będzie festiwal re_wizje/romantyzm. Młodzi reżyserzy przygotowują przedstawienia na podstawie tekstów romantycznych, które ich szczególnie zainteresowały. Zobaczymy sztuki Norwida, Słowackiego, Krasińskiego, Fredry w reżyserii Krzysztofa Jaworskiego, Bogny Podbielskiej, Michała Zadary, Pawła Passiniego, Michała Borczucha. Zaproszono również wybitne osobistości ze świata sztuki i nauki, które chcą podzielić się swoimi fascynacjami literaturą romantyczną. Udział zapowiedzieli: Ewa Bieńkowska, Jacek Bomba, Krystian Lupa, Michał Paweł Markowski, Małgorzata Dziewulska, Maria Poprzęcka, Dorota Siwicka, Marek Bieńczyk.