Teatralne rarytasy artykuł

Informacje o tekście źródłowym

  • autor
  • miejsce publikacji
  • „Dziennik Bałtycki” nr 142
  • data publikacji
  • 1979/06/27

Teatralne rarytasy

Nie lada jakie atrakcje teatralne czekają nas tego lata na scenach trójmiejskich teatrów. Wystąpią na nich gościnnie warszawskie teatry — Teatr Powszechny, Teatr Dramatyczny, Teatr Kwadrat oraz teatry Buffo i Syrena. Przywiozą one do Gdańska swoje najlepsze przedstawienia z ostatniego okresu, przedstawienia, które stały się wydarzeniami naszego życia kulturalnego.

I tak od wczoraj do 5 lipca na scenie Teatru Wybrzeże przy Targu Węglowym oglądać można rewelacyjnego Kubusia Fatalistę Diderota w reżyserii Witolda Zatorskiego ze wspaniałą kreacją Zbigniewa Zapasiewicza w tytułowej roli. Obok niego w tej filozoficznej, ale pełnej temperamentu, komedii występują znani aktorzy Teatru Dramatycznego, m. in. Małgorzata Niemirska, Magdalena Zawadzka, Wiesław Gołas, Marek Kondrat, Karol Strasburger, Mieczysław Voit.

Drugim teatralnym rarytasem będzie głośny spektakl Lot nad kukułczym gniazdem Dale’a Wassermana wg powieści Kena Keseya, który w przekładzie Bronisława Zielińskiego wyreżyserował Zygmunt Hübner, w scenografii Kazimierza Wiśniaka. Słynny film Flormana pod tym samym tytułem, który zgarnął kilka Oskarów, nie dotarł, niestety, na nasze ekrany, jednak dzięki Teatrowi Powszechnemu utwór ten nie pozostanie dla nas znany jedynie z przekazów z drugiej ręki. W przedstawieniu tym, które zaprezentowane zostanie w dniach 7–16 lipca na scenie przy Targu Węglowym, wystąpią m. in.: Mirosława Dubrawska, Jolanta Lotne, Mariusz Benoit, Maciej Góraj, Olgierd Łukaszewicz, Bronisław Pawlik, Franciszek Pieczka, Wojciech Pszoniak, Maciej Rayzacher, Jan T. Stanisławski, Andrzej Szalawski.

Z tego samego Teatru Powszechnego obejrzymy także drugi głośny spektakl — Rozmowy z katem Kazimierza Moczarskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy ze scenografią Allana Starskiego. W tym kameralnym dramacie, który toczy się w więziennej celi, w której tuż po wojnie siedzą razem — kat: Jürgen Stroop i jego potencjalna ofiara: oficer AK, Kazimierz Moczarski; udział biorą Zygmunt Hübner, Kazimierz Kaczor i Stanisław Zaczyk. Przedstawienie oglądać będzie można w Teatrze Kameralnym w Sopocie w dniach 9–12 lipca.

Kolejnym warszawskim teatrem, jaki zaprezentuje się widzom Trójmiasta i wczasowiczom, będzie Teatr Kwadrat. Przywiezie on aż pięć swoich spektakli. Będą to: Nasza klatka Jacka Janczarskiego (Teatr Wybrzeże 17–18 lipca), Wstrętny egoista F. Dorrina (Teatr Wybrzeże 19–20 lipca), Czy zna Pan mleczną drogę? K. Wittlingera (Teatr Wybrzeże 24–30 lipca), Bożyszcze kobiet N. Simone’a (Teatr Kameralny 17–23 lipca) i Za rok o tej samej porze B. Slade’a (Teatr Kameralny 24–30 lipca). W przedstawieniach Teatru Kwadrat udział biorą m. in.: Joanna Jędryka, Gabriela Kownacka, Barbara Rylska, Magdalena Wołłejko, Hanna Zembrzuska, Edward Dziewoński, Andrzej Fedorowicz, Janusz Gajos, Jan Kobuszewski, Marian Opania, Jarema Stępowski, Marian Zaorski.

Organizatorem występów warszawskich teatrów w Trójmieście jest Bałtycka Agencja Artystyczna. Imprezy organizowane przez tę instytucję przywykliśmy na ogół kojarzyć z rozrywką lekką, łatwą i przyjemną. Tymczasem BART od pewnego już okresu jest jedynym bodajże „importerem” ambitnych i wartościowych dokonań kulturalnych z głębi kraju (i nie tylko), i to w różnych dziedzinach twórczości.

Teatr stanowi pokaźną część tego „importu”. Przy czym rzecz nie kończy się na sprowadzaniu zespołów teatralnych. BART niejednokrotnie brał pod swoje skrzydła młode, nieprofesjonalne zespoły teatralne (a że pożytku było z nich mało, to już niestety, nie wina mecenasa), próbował organizowania imprez, które stałyby się miejscem konfrontacji młodego teatru. Tego rodzaju poczynaniom należy koniecznie przyklasnąć i mieć nadzieję, że BART będzie dla teatru coraz łaskawszy!