Artykuły

Poznań. "Mykwa" w Polskim na Dzień Judaizmu

Koncerty, gra miejska, spektakl, wykład i nabożeństwo - nie ma się co dziwić, ze obchody Dnia Judaizmu w Poznaniu rozrosły się do... pięciu dni. Cel zawsze ten sam - przypomnienie żydowskiej karty w historii Poznania.

Najciekawszym gościem będzie pochodzący z Utrechtu kantor Tom Furstenberg, który jest praprawnukiem Salomona Benjamina Latza, żyjącego w Poznaniu w XIX wieku. Był on fundatorem domu dla chorych, starszych i niedołężnych (przy ulicy Żydowskiej 15/18), a także nieistniejącego już szpital na rogu ulic Stawnej i Wronieckiej. Koncert w poznańskiej Synagodze wzbogaci prezentacja projektu "Słowa" autorstwa Krzysztofa Kwiatkowskiego i Janusza Marciniaka z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W sobotę poznaniacy będą mogli uczestniczyć w grze miejskiej "Pojzn, tej! Śladami Żydów poznańskich". Jej początek wyznaczono przy grobie rabina Akivy Egera. Uczestnicy w grupach będą przemieszczać się po miejscach zawiązanych z kulturą żydowską.

W sobotni wieczór w Teatrze Polskim zobaczymy również sztukę "Mykwa" Piotra Rowickiego w reżyserii Moniki Dobrowlańskiej.

Imprezy kulturalne to nie wszystko: w poniedziałek w kościele św. Wojciecha zaplanowano nabożeństwo biblijne, któremu przewodniczyć będzie arcybiskup Stanisław Gądecki. Uczestniczyć będą przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz prof. Joseph Sievers, wykładowca Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie i dyrektor Centrum Studiów Judaistycznych im. Kardynała Bea przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. 18 stycznia. Wygłosi on wykład "Kim był faryzeusz?"

Program

Koncert Bester Quartet,

Blue Note (ul. Kościuszki 76/78), 14 stycznia, godzina 20, bilety: 30-50 zł

Gra miejska "Pojzn, tej!"

(start ul. Głogowska 26a), 15 stycznia, godzina 11

www.pojzn.pl,

wpisowe 5 zł

Spektakl "Mykwa"

Teatr Polski (ul. 27 Grudnia 8/10), 15 i 16 stycznia, godzina 20, bilety 20-35 zł

Koncert Toma Furstenberga

Synagoga (ul. Wroniecka 11), 16 stycznia, godzina 18, wstęp wolny

Nabożeństwo biblijne

Kościół św. Wojciecha (Wzgórze Św. Wojciecha ),

17 stycznia, godzina 19, wstęp wolny

Wykład Josepha Sieversa

Aula A1 Wydziału Teologicznego UAM (ul. Wieżowa 2/4), 18 stycznia, godzina 16, wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji