Artykuły

Legnica. Kabaret "Śpiewać każdy może" w Lubinie

W poniedziałek, 28 marca startuje zamiejscowa scena legnickiego teatru. W porozumieniu z Centrum Kultury Muza w Lubinie zainaugurowany zostanie całoroczny projekt "Lubin teatralny".

Na początek legniccy aktorzy zaprezentują się w kabarecie literacko-muzycznym opartym na tekstach i piosenkach Jonasza Kofty.

Zwariowany aranżacyjnie i wykonawczo, mieszający style i konwencje kabaretowy kogel-mogel, a całość w oparach absurdu. Taki jest program "Śpiewać każdy może", który zaprezentowany zostanie w lubińskiej kawiarni "Pod Muzami". Niebanalny pomysł twórców spektaklu (aranżacje - Łukasz Matuszyk, kostiumy - Małgorzata Bulanda, opieka reżyserska - Jacek Głomb) na zmierzenie się z wielkimi przebojami Jonasza Kofty, z których większość wykonywana była przez największe gwiazdy polskiej piosenki i estrady, polega na nadaniu im nowych - czasami przewrotnie zaskakujących - sensów zawartych w słowach, a także na oryginalnej inscenizacji oraz muzycznej i aktorskiej interpretacji utworów.

Na kawiarnianej scenie usłyszymy brawurowe reinterpretacje hitów sprzed lat, takich jak: "Wakacje z blondynką", "Kwiat jednej nocy", "Do łezki łezka", "Pamiętajcie o ogrodach", "Jej portret" czy tytułowy "Śpiewać każdy może". Nowym aranżacjom i aktorskim interpretacjom tych przebojów towarzyszyć będą kultowo absurdalne "Dialogi na cztery nogi" w wykonaniu Bogdana Grzeszczaka i Pawła Wolaka.

"Ludzie na ogół bredzą nieświadomie, my postanowiliśmy bredzić świadomie i w ten sposób powstały "Dialogi". Po prostu, chcieliśmy zrobić sztukę z dialogów, a jej mottem miały być słowa: "Rozmowa nie muchołapka, nie musi się kleić". Nasze rozmowy były spontaniczne i bawiliśmy się przy nich świetnie, mam nadzieję, że nie lepiej, niż słuchacze" - tak "trójkowe", radiowe dialogi z Jonaszem Koftą wspominał drugi z ich niezapomnianych współtwórców, Stefan Friedmann.

Usłyszymy też słynną "Radość o poranku" ("Jak dobrze wstać skoro świt..."), którą przez wiele lat Polskie Radio budziło słuchaczy o piątej rano. Kofta, który podobno nigdy nie wstawał przed jedenastą, publicznie przepraszał później za ten, niezamierzony przez niego, ponury żart.

W programie "Śpiewać każdy może" wystąpią: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Wojciech Kowalski, Paweł Palcat, Paweł Wolak i Mariusz Sikorski, a także Andrzej Janiga (pianino), Marcin Spera (kontrabas).

Kabaretowa prezentacja zainauguruje całoroczną współpracę Teatru Modrzejewskiej z CK Muza w Lubinie. Miejscowi miłośnicy teatru zobaczą także pełnowymiarowe legnickie spektakle teatralne: "Łemko" Roberta Urbańskiego, zespołowe "Mamatango" i familijną baśń fantasy czyli "Niekończącą się opowieść". Lubin będzie też miejscem premiery jednego z tegorocznych legnickich spektakli. Przygotowywana na wrzesień "Próba orkiestry" Krzysztofa Kopki, w reżyserii Jacka Głomba, będzie balladową opowieścią wywiedzioną wprost z miedziowej i lubińskiej historii.

"Śpiewać każdy może". Legnicki Teatr Modrzejewskiej na scenie Klubu Pod Muzami. Poniedziałek, 28 marca o godz. 19.00. Bilet - 25 zł. Organizator: Centrum Kultury "Muza" w Lubinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji