Artykuły

Zabrze. Piotr Rowicki i Jan Klata laureatami Festiwalu Dramaturgii

Piotr Rowicki, autor dramatu "Chłopiec malowany" wystawionego przez Teatr Polski w Poznaniu, został uznany najlepszym dramatopisarzem zakończonego w niedzielę w Zabrzu 11. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej.

W zorganizowanym po raz jedenasty w zabrzańskim Teatrze Nowym festiwalu "Rzeczywistość przedstawiona" przez tydzień rywalizowało jedenaście spektakli. Jurorzy dysponowali swobodnie kwotą 35 tys. złotych na nagrody, których laureatami mogli być: reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kompozytorzy, choreografowie.

Jury, w którym w tym roku zasiadali krytyk teatralny Zenon Butkiewicz, dramatopisarz i reżyser Ingmar Villqist oraz dramatopisarz Paweł Demirski, przyznało nagrody za wkład w realizację polskiego dramatu współczesnego.

Przede wszystkim jury wręczyło Nagrodę im. Stanisława Bieniasza - pomysłodawcy i patrona imprezy - najlepszemu dramatopisarzowi festiwalu. Jej laureatem został Piotr Rowicki za dramat "Chłopiec malowany" [na zdjęciu]. Tekst ten, poprzez historię matki informowanej o śmierci swego syna - żołnierza podczas zagranicznej misji, dotyka problemów m.in. sensowności takich misji czy tkwienia w różnych systemach myślowych.

Organizatorzy przekazali też Grand Prix - nagrodę publiczności dla najlepszego spektaklu, którą otrzymał zrealizowany w Teatrze Polskim we Wrocławiu "Utwór o Matce i Ojczyźnie" w reżyserii Jana Klaty. Sam Klata otrzymał od jury nagrodę główną festiwalu (za reżyserię), a wrocławski spektakl został jeszcze nagrodzony za scenografię (nagroda trafiła do Justyny Łagowskiej) oraz za dźwięk (nagroda dla Magdaleny Śniadeckiej).

Oprócz tego nagrodę za kostiumy w spektaklu "III Furie" Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy otrzymała Grupa Mixer, a nagrodę za choreografię w spektaklu "Kaskada" Teatru im. Jaracza w Łodzi przyznano Tomaszowi Wygodzie.

Nagrody aktorskie jury przekazało: Hannie Boratyńskiej ("Gorące lato w Oklahomie" Teatru Nowego w Zabrzu), Irenie Dudzińskiej i Zbigniewowi Walerysiowi ("Józef i Maria" Teatru Polskiego w Poznaniu), Michałowi Kalecie ("Chłopiec malowany"), a także Rafałowi Cieluchowi oraz Katarzynie Dworak, Ewie Galusińskiej, Joannie Gonschorek i Małgorzacie Urbańskiej ("III Furie").

Wyróżnienie zespołowe trafiło do Jacka Grondowego, Krzysztofa Prusa oraz Marka Mikulskiego za monodram "Novecento" Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Wyróżnienia indywidualne przyznano: Agnieszce Olsten za reżyserię "Kaskady" oraz Renacie Spinek i Andrzejowi Kroczyńskiemu za role w "Gorącym lecie w Oklahomie".

Jury wyraziło również swe uznanie dla twórców i wykonawców towarzyszącego festiwalowi spektaklu "Nasza Klasa" Teatru na Woli w Warszawie. Odrębne aktorskie nagrodę i dwa wyróżnienia przyznało "jury młodych" festiwalu.

"Rzeczywistość przedstawiona" jest pierwszym w kraju ogólnopolskim tematycznym konkursem teatralnym, prezentującym inscenizacje dramaturgii współczesnej. Na zabrzańskim festiwalu, organizowanym od 2000 r. przez miejscowy teatr i samorząd, prezentowane są dramaty polskie i obce, powstałe po 1989 r., które - jak oceniają znawcy wybierający spektakle - starają się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i "pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym".

Wśród imprez towarzyszących są: spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, przegląd filmów krótkometrażowych, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla dzieci (czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno-społecznych), dyskusje widzów z twórcami przedstawień oraz warsztaty dramatopisarskie. Co roku festiwal gromadzi ok. 3 tys. widzów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji