Artykuły

Gdynia. Zmarł Maciej Korwin

Niespełna 60-letni Maciej Korwin, Maciej Korwin, dyrektor Teatru Muzycznego, zmarł w czwartek wieczorem w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni-Redłowie.

O śmierci Marcina Korwina poinformowała PAP w czwartek wieczorem rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Gdyni Joanna Grajter.

Korwin był Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni od 1995 r. Niedawno po raz kolejny wygrał konkurs na to stanowisko. Wcześniej był dyrektorem teatrów w Kaliszu, Opolu i w Łodzi.

Maciej Korwin urodził się 22 lutego 1953 w Łodzi, gdzie ukończył Wydział Aktorski PWSFiTV. Występował m.in. na scenach teatrów we Wrocławiu, Łodzi i Kaliszu.

Jak informuje Teatr Muzyczny na swojej stronie internetowej, Korwin wykładał na PWFSiTV w Łodzi, a ostatnio sprawował pieczę nad Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni i był wykładowcą Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Jako reżyser zadebiutował spektaklem "Sługa dwóch panów" Carla Carla Goldoniego, po czym zrealizował około pięćdziesięciu spektakli w Teatrach Łodzi, Kalisza, Opola, Katowic oraz w Operze Nova w Bydgoszczy i Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Do repertuaru gdyńskiego teatru Korwin wprowadził światowe hity musicalowe takie jak: "Dracula", "Chicago", "Evita", "Wichrowe Wzgórza", plenerowa realizacja "Jesus Christ Superstar", "Atlantis", "Szachy", "Scrooge". Na gdyńskiej scenie wyreżyserował również spektakle: "Słowa - Jacek Kaczmarski", "Przejście przez morze - Kolęda", "Klatka Wariatek", oraz liczne Koncerty Musicalowe i Sylwestrowe.

Przez wiele lat jego realizacje "Kiss me, Kate", "La Cage aux Folles", "Chess", "Memories... vom West End zum Broadway", "Night Fever" i "Jesus Christ Superstar" prezentowane były z dużym powodzeniem na tournee w Austrii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i Belgii.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2005) i Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008).

Za swoją prace Korwin otrzymał też wiele nagród i wyróżnień m.in. Pomorską Nagrodę Artystyczną (1999), Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki dla zespołu przygotowującego musical "Hair" w Teatrze Muzycznym w Gdyni (2000), Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne dokonania reżyserskie, aktorskie, pedagogiczne, ale przede wszystkim za wprowadzenie do repertuaru Teatru Muzycznego w Gdyni światowych hitów musicalowych, dzięki którym Teatr - w roku swego 50-lecia - był jedną z najświetniejszych scen muzycznych w Polsce (2007).

Korwin otrzymał także Nagrodę Stowarzyszenia INTHEGA za reżyserię musicalu "Chess" uznanego za najlepszą produkcję musicalową sezonu 20001/2002 (na terenach niemieckojęzycznych), Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni w dziedzinie teatru za całokształt wieloletniej pracy na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Muzycznego w Gdyni - za wprowadzenie do repertuaru Teatru wielu klasycznych pozycji musicalowych, a szczególnie za reżyserię musicalu "Chicago", będącego niekwestionowanym wydarzeniem artystycznym roku 2002.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji