Artykuły

Fredro pod prysznicem

W "Magnetyzmie serca" Grzegorza Jarzyny według "Ślubów panieńskich" akcja zaczyna się w szlacheckim dworku, a kończy w mieszkaniu z kabiną prysznicową. W warszawskich Rozmaitościach Klara i Aniela tak jak my nie potrafią wyrażać uczuć. Ich piekło się kończy, gdy odrzucają krępujący gorset konwenansu. O jakich kobietach Fredro opowiada nam dziś?

Magdalena Cielecka (Klara):

Marzę o tym, by widzowie odebrali Klarę nie jako pyskatą, zadziorną dziewczynę, lecz postać złożo­ną. Jest kwintesencją kobiecości. Ale ponieważ ma problemy z sobą, stara się je schować pod ko­stiumem sztuczności. Jego materię stanowią lęki i krępujące ją konwenanse. Aby się ich pozbyć, przechodzi drogę przez mękę. Dopiero wtedy poj­muje, że w życiu można kierować się prawdą i szczerością. Wiara, że siła leży w prostocie, przy­da się nam wszystkim. W postaci Klary odnajdzie się wiele współczesnych kobiet. Tak jak ja się od­nalazłam. Fredrowskim bohaterom dopomógł w tym wirus miłości. Bo miłość, prawdziwa bo­haterka tej sztuki, jest nie tylko najważniejszym dla nas uczuciem, ale i niesie w sobie wielką siłę.

Maja Ostaszewska (Aniela):

Postać Anieli przekonuje do piękna i prostoty. Dowodzi, że do szczęścia nie trzeba gier i podcho­dów ani udawania kogoś, kim się nie jest. Anie­la jest równie romantyczna jak dzisiejsze dziew­czyny. Na początku nie ma świadomości swoich zalet. Sądzi, że prostolinijność, wrażliwość i nie­śmiałość są wadami. Stopniowo zmienia zdanie i rodzi się w niej poczucie własnej wartości. Wte­dy nabiera odwagi, by zerwać z narzuconą for­mą, staje się naturalna. Początkowo naśladuje Klarę w niechęci do mężczyzn, ale w końcu w jej życiu, jak u wielu współczesnych dziewczyn, miej­sce przyjaciółki zajmuje mężczyzna. Aniela prze­chodzi ewolucję od zahukanej dziewczyny do wie­rzącej w siebie kobiety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji