Artykuły

Legnica. "Bomba sezonu" dla Katarzyny Dworak-Wolak

Po raz dziewiąty wręczono coroczną artystyczną nagrodę Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Laureatką za sezon 2012/2013 została legnicka aktorka Katarzyna Dworak-Wolak.

Nagroda ustanowiona została w 2005 roku i przyznawana jest na zakończenie każdego kolejnego sezonu artystycznego twórcy teatralnemu, który - jak głosi regulamin wyróżnienia - "najbardziej przyczynił się do rozsławiania legnickiej sceny dramatycznej". Dziewiątą "Bombę sezonu", wraz ze stosownym certyfikatem i nagrodą pieniężną, wręczyła prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej Krystyna Zajko-Minkiewicz, w niedzielę 16 czerwca wieczorem, bezpośrednio po zakończeniu spektaklu "Kochankowie z Werony" w reż. Jacka Głomba na legnickiej Scenie na Nowym Świecie.

Katarzynę Dworak-Wolak wyróżniono za zapadające w pamięć widzów i recenzentów role w premierowych produkcjach Teatru Modrzejewskiej, jakimi w sezonie 2012/2013 były: "Komedia obozowa" (na zdjęciu) Roya Kifta w reż. Łukasza Czuja, "Historia o Miłosiernej, czyli testament psa" Ariano Suassuny w reż. Piotra Cieplaka oraz "Matka Joanna od Aniołów" wg Jarosława Iwaszkiewicza w reż. Piotra Tomaszuka (rola tytułowa).

"Znakomita jest Katarzyna Dworak w roli Frau Schwarz (...). Piosenka w jej wykonaniu, w której pretensje do świata zderzają się z brutalną obozową rzeczywistością, chwyta za gardło i jest jednym z najmocniejszych punktów spektaklu" - pisała po premierze "Komedii obozowej" Magda Piekarska z Gazety Wyborczej Wrocław. Po roli Piekarzowej w "Historii o Miłosiernej" ta sama recenzentka dodała: "Kolejne olśnienie zafundowali nam aktorzy (...). Katarzynę Dworak, którą kostium wyposażył w kuszące krągłości, chciałoby się schrupać".

Po tytułowej roli w "Matce Joannie od Aniołów" czytaliśmy: "Katarzyna Dworak gra przejmująco. Jest przestraszoną dziewczyną, zaskoczoną, że akurat na nią, skromną mniszkę, spadło aż dziewięć potężnych demonów. I bezradną kukłą z ludzkiego ciała rzucaną wściekle po kaplicy. I groźnym demonem, przed którym nawet nieustraszony Suryn od pierwszego zetknięcia czuje respekt. Jest bezwolnym obiektem egzorcyzmów. I kobietą pod habitem. I grzesznicą, która boi się, że kiedy nie pozostanie w niej już żaden szatan, będzie znów nieciekawą mniszką skazaną na nudę klasztornej egzystencji. W każdym z tych wcieleń Katarzyna Dworak wypada równie wiarygodnie" (Piotr Kanikowski, 24 Legnica).

Laureatami poprzednich edycji "Bomby sezonu" byli: Janusz Chabior (2004/2005), Bogdan Grzeszczak (2005/2006), Joanna Gonschorek (2006/2007), Paweł Wolak (2007/2008), Anita Poddębniak (2008/2009), Lech Raczak (2009/2010), ponownie Joanna Gonschorek (2010/2011) oraz Rafał Cieluch (2011/2012). Nagrodę specjalną "Bombę 10.lecia" otrzymał w 2007 roku Przemysław Bluszcz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji