Artykuły

Poznań. Press czyta Księgi Kronik na XIV Festiwalu Sztuki Słowa

Włodzimierz Press odczyta fragmenty I i II Księgi Kronik podczas niedzielnej prezentacji Verba Sacra, 16 listopada w katedrze poznańskiej w ramach XIV Festiwalu Sztuki Słowa.

Autor komentarza i wyboru tekstów, ks. dr hab. Wojciech Pikor profesor UMK /Toruń/ zauważa, że Księgi Kronik sprawiają dzisiaj wrażenie ksiąg zapominanych. W polskiej literaturze biblijnej próżno szukać jakiegoś większego studium im poświęconego. Ta sytuacja jakby odzwierciedlała zainteresowanie Księgami Kronik w liturgii Kościoła. W obecnym lekcjonarzu mszalnym znajdują się tylko dwa czytania na dni świąteczne i trzy na dni powszednie zaczerpnięte z Ksiąg Kronik.

Być może taka sytuacja jest pochodną tego, jak sami Żydzi traktowali te księgi. Mimo że nazywali je mianem sefer dibre ha-jamim - "Księgą zdarzeń dzień po dniu" - to umieścili je na końcu pism biblijnych. Z jednej strony może to świadczyć, że Księgi Kronik bardzo późno zostały włączone do kanonu ksiąg świętych, z drugiej zaś strony może potwierdzać, że Żydzi uważali je za mniej ważne z tego tytułu, że powtarzają one opis zdarzeń odnotowanych już w Księgach Samuela i Królów.

Tłumacze Biblii Hebrajskiej na język grecki (Septuaginta) widzieli jednak w Księgach Kronik tekst będący uzupełnieniem tego, co nie zostało odnotowane we wcześniejszych księgach historycznych i dlatego nadali im tytuł Paraleipomenon - "Zdarzenia opuszczone" (we wcześniejszych księgach). Jaką zatem wartość mają Księgi Kronik z punktu widzenia nie tylko historycznego i teologicznego, ale też egzystencjalnego?

Zdaniem biblisty autor Kronik formułuje przesłanie, które ma wartość ponadczasową: "Zaufajcie Panu, Bogu waszemu, a ostaniecie się, zaufajcie Jego prorokom, a będzie wam się wiodło" (2 Krn 20,20). Przywołując Księgi Kronik, chcemy stać się adresatami tej rady, którą król Dawid skierował do swego syna Salomona: "Jeśli będziesz szukał Boga, On pozwoli ci się znaleźć" (1 Krn 28,9).

Oprawę muzyczną przygotowali: Elżbieta Karolak i Szymon Tritt, którzy wykonają utwory Byrda, Francka, Vierne'go.

Będzie to 152. prezentacja z cyklu Verba Sacra.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji