Artykuły

Ballady i romanse w Gdańsku

Od 1 bm. "Ballady i Ro­manse" Aleksandra Mali­szewskiego przeniesione zostaną do sali Młodzieżowego Domu Kultury we Wrzesz­czu, przy ul. Wajdeloty 13. Sala ta w związku z remon­tem sceny gdańskiej będzie eksploatowana przez Teatr "Wybrzeże" aż do otwarcia Teatru.

Sztuka Aleksandra Maliszewskiego, znanego publiczności Wybrzeża autora ,,Drogi do Czarnolasu", wystawiona została przez Teatr dla uczczenia Roku Mickiewiczowskiego. Napisany poetycką prozą, dramat o młodości polskiego wieszcza zbliża do widza poezję Mickiewicza wiążąc ją z przeżyciami osobi­stymi poety.

Akcja sztuki rozgrywa się w latach 1821-23 i obejmuje dwa wątki: miłość Adama do Maryli Wereszczakówny (później hrabiny Puttkamerowej) oraz przyjaźń z filomatami i filareta­mi na Uniwersytecie w Wilnie. Miłość do Maryli wyryła w sercu poety niezatarte ślady, kon­takty z filaretami wygnały go na całe życie z Ojczyzny.

Sztukę, wyreżyserowała: Irma Czaykowska, scenografię dał Roman Bubiec. Obsadę stano­wią: Anna Gołębiowska, Maria Łomżanka, Alicja Migulanka, Izabella Olszewska, Anna Rumlowa, Wanda Stanisławska-Lothe, Krystyna Wodnicka, Zbigniew Cybulski. Janusz Grot, Zyg­munt Hobot, Tadeusz Jurasz, Zbigniew Łobodziński, Ferdy­nand Matysik, Józef Niewęgłowski, Leopold Kitka - Sokołow­ski, Jerzy Woźniak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji