Artykuły

Rewizor z Wałbrzycha

Osadzenie Gogolewskich bohate­rów w czasach peerelowskiej prosperity i wystawienie "Rewi­zora" w Wałbrzychu okazało się strzałem w dziesiątkę.

W mieście ogromnego bezrobocia i przerażającej biedy Jan Klata - reżyser przedstawienia i Piotr Kruszczyński - dy­rektor artystyczny Teatru im. Jerzego Sza­niawskiego odważyli się odwołać do wspomnień widzów o czasach, kiedy gór­nikom żyło się dobrze. Mikołaj Gogol bohaterem swojej historii uczynił miesz­kańców małego miasteczka, przerażo­nych zbliżającą się wizytą Rewizora (Piotr Kondrat) i wiążących z nią swoje maleń­kie nadzieje na poprawę losu.

Klata rodzinę Horodniczego (Wiesław Cichy) ulokował wśród mebelków z lat 70., ubrał w tamte szalone stroje i obda­rzył marzeniami o małej, bezpiecznej stabilizacji. Przy dźwiękach muzyki z owych lat (m.in. Boney M.) czekają na odmianę przecież i tak wygodnego ży­cia, którego zazdroszczą im inni. A Re­wizor jest cwany i zły.

Ten "Rewizor" jest też opowieścią o głupiej władzy, zastraszającej ludzi, i przerażeniu. Nie ma w nim nostalgii za tamtymi czasami.

Świetną scenografię przygotowała Ju­styna Łagowska, kostiumy Mirek Kacz­marek. Grają: Piotr Kondrat jako Chlestakow, Wiesław Cichy (Horodniczy), Ewelina Paszke-Lowitzsch (Żona), Ka­rolina Adamczyk (Córka), Ryszard Wę­grzyn, Dariusz Skowroński, Darek Maj, Andrzej Szubski, Tomasz Orpiński, Adam Wolańczyk, Irena Wójcik, Sławoj Jędrzejewski i mieszkańcy Wałbrzycha jako statyści.

Spektakl zostanie pokazany gościnnie we Wrocławskim Teatrze Współczes­nym w czwartek o godz. 12 i 19.15.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji