Artykuły

Gogol współcześnie

Reżyser Gogolew­skiego "Rewizo­ra" Jan Klata miejscem obyczajowej komedii uczynił prowin­cjonalne miasto, a swo­ich bohaterów pokazał w czasach gierkowskiej prosperity - w latach 70. ubiegłego wieku.

Mikołaj Gogol swoją komedię napisał w 1836 roku, poprawił w 1842, a polskie wydanie było cztery lata później. Opo­wiada w niej o ludziach uwikłanych w system, tęskniących za władzą i w pogoni za nią donoszą­cych, skorumpowanych. - "Rewizor" to genial­nie napisany tekst o tym, co dzieje się tu i teraz - mówi Jan Klata. - Akcja toczy się w mieście zapomnianym przez Bo­ga i ludzi, gdzie najwię­kszą sensacją jest przy­jazd kogoś ze stolicy.

W "złotej dekadzie" zaczął się cynizm władzy, która z ustami pełnymi frazesów stara się nachapać wszystkiego, co naj­lepsze. Wtedy ludzie doświadczyli inwa­zji popkultury, której wcześniej nie zna­li. Słuchali Abby i patrzyli na Demisa Roussosa, który właśnie przyjechał do Polski, a potem szli do kolejki po papier toaletowy. Cynizm władzy trwa przecież do dziś - uważa reżyser.

Uwspółcześniając tekst Gogola, Jan Klata umieścił gogolowskiego Horodniczego w bloku i kazał mu oglądać ko­lorowy telewizor Neptun...

W spektaklu wystąpią: Piotr Kondrat jako Chlestakow, Wiesław Cichy (Horodniczy), Ewelina Paszke-Lowitzsch (Żona), Karolina Adamczyk, Ryszard Węgrzyn, Dariusz Skowroński, Darek Maj, Andrzej Szubski, Tomasz Orpiński, Adam Wolańczyk, Irena Wójcik, Sławoj Jędrzejewski i mieszkańcy Wał­brzycha jako statyści.

Reżyserem przedstawienia jest Jan Klata, znany wrocławskiej publiczności z EuroDramy w Teatrze Polskim, gdzie w grudniu pokazał spektakl według swo­jej sztuki "Uśmiech grejpruta". Autor­ką scenografii i reżyserką świateł jest Ju­styna Łagowska, kostiumy zaprojekto­wał Mirek Kaczmarek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji