Artykuły

Opole. Bunsch, Połatyński, czy Sroka u Kochanowskiego?

Trzech kandydatów do kierowania teatrem i siedmiu do szefowania filharmonii przeszło w środę pierwszy etap konkursu. Rozmowy kwalifikacyjne, podczas których kandydaci przedstawią m.in. swoje wizje kierowania opolskimi placówkami odbędą się 15 lipca (teatr) i 16 lipca (filharmonia).

Dwie komisje miały dziś do ustalenia tylko jedno - czy kandydaci spełniają warunki określone w ogłoszeniach o konkursie.

Do konkursu na dyrektora Teatru Kochanowskiego stanęło sześć osób, ale tylko trzy spełniły wymagania.

Do II etapu, czyli do rozmów z komisją przeszli: Jacek Bunsch, Mirosław Połatyński i Adam Sroka.

Jacek Bunsch jest reżyserem, był dyrektorem teatrów we Wrocławiu, Rzeszowie i Gdyni, wykładał na PWST i ASP we Wrocławiu.

Adam Sroka był dyrektorem opolskiego teatru w latach 1996-99.

Mirosław Połatyński przez 20 lat był aktorem Teatru Kochanowskiego. Od 2007 roku prowadzi w Toronto prywatny teatr, reżyseruje także w Polsce.

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami odbędą się 15 lipca.

Z dziewięciu chętnych do rywalizacji o fotel dyrektora Filharmonii Opolskiej warunki spełniło siedmiu: Warcisław Kunc - wieloletni dyrektor naczelny Opery na Zamku w Szczecinie; muzykolog Wojciech Marchwica, Przemysław Neumann - dyrygent związany z Gliwickim Teatrem Muzycznym, wykładowca poznańskiej Akademii Muzycznej, Waldemar Olszewski - obecny dyrektor FO, Artur Rekiel - menedżer, dyrektor opolskiego oddziału firmy AB Bechcicki; Jerzy Salwarowski - dyrygent i kompozytor, związany z filharmonią w Opolu w latach 70.; Bartosz Żurakowski - dyrygent i menedżer, od 15 lat związany z Filharmonią Opolską, gdzie od 2011 pełni funkcję jej pierwszego dyrygenta.

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami zaplanowano na 16 lipca.

Na czele obu, dziewięcioosobowych komisji konkursowych, stoi członek zarządu województwa, Grzegorz Sawicki.

Ponadto w komisji zasiadają przedstawiciele organizatora, ministerstwa kultury, związków zawodowych obu instytucji, a także Zrzeszenia Filharmonii Polskich i Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (konkurs na szefa filharmonii), Zarządu Głównego ZASP i Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów (konkurs na dyrektora teatru).

Zadaniem obu komisji jest zarekomendowanie najlepszych kandydatów Zarządowi Województwa Opolskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji