Artykuły

Rektorskie rządy w krakowskiej PWST pozostają w kobiecych rękach

To drugi przypadek w historii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, kiedy wszystkie trzy najwyższe stanowiska przejęły kobiety. Wcześniej sytuacja taka miała miejsce w... poprzedniej kadencji szkoły. Wtedy właśnie prof. Dorota Segda pełniła funkcję prorektora w Krakowie.

Obyto się bez wielkiego zaskoczenia. Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie została znana aktorka Starego Teatru — prof. Dorota Segda. Zastąpi na tym stanowisku prof. Ewę Kutryś, której upływa w tym roku już druga kadencja.

Już na etapie wyłaniania kandydatów na rektora prof. Dorota Segda była pewniakiem. O ile już w pierwszym głosowaniu — w którym trzeba było zdobyć 10 głosów kolegium elektorów spośród 50 możliwych — otrzymała ona 31 głosów, o tyle jej kontrkandydata udało się wyłonić dopiero w trzecim głosowaniu. Spośród wszystkich wskazanych propozycję startu przyjął tylko prof. Krzysztof Jędrysek.

We właściwych wyborach rektora PWST w Krakowie 40 (spośród 47 głosów oddanych) padło właśnie na prof. Dorotę Segdę. Na prof. Krzysztofa Jędryska z kolei oddało głos 5 elektorów; 2 osoby wstrzymały się.

Prorektorami zostały natomiast: dr hab. Ewa Guczalska (jako zastępczyni rektora w Krakowie) oraz dr hab. Elżbieta Czaplińska-Mrozek (wybrana na drugą kadencję jako prorektor ds. Filii we Wrocławiu).

Co ciekawe, to drugi przypadek w historii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, kiedy wszystkie trzy najwyższe stanowiska przejęły kobiety. Wcześniej sytuacja taka miała miejsce w... poprzedniej kadencji szkoły. Wtedy właśnie prof. Dorota Segda pełniła funkcję prorektora w Krakowie.

Nowa rektor ukończyła studia na PWST w 1988 roku. Od roku 1987 jest związana ze Starym Teatrem w Krakowie, w latach 1997-2000 była też aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. Zagrała m.in. m.in. Salomee w Śnie srebrnym Salomei Juliusza Słowackiego (1993) i Małgorzatę w Fauście Johanna Wolfganga Goethego (1997) w reżyserii Jerzego Jarockiego (za obie te role otrzymała przyznane przez miesięcznik Teatr Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza), Rachelę w Weselu (2000) w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego.

W Teatrze Telewizji zagrała m.in. tytułowe role w Marii Stuart Friedricha Schillera w reżyserii Roberta Glińskiego (1995) i w Królowej Krystynie Augusta Strindberga w reżyserii Piotra Mikuckiego (1996).

Znana jest także z wielkiego ekranu. Grała m.in. główną rolę Faustynie Jerzego Łukaszewicza oraz Ewę w filmie Tato Macieja Ślesickiego.

Jest zdobywczynią licznych wyróżnień aktorskich, m.in. Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji