Artykuły

Poznań. Czerwiec '56 w roli głównej na Malcie

Premiery, spektakle na plenerowej scenie na placu Wolności, kolejne przedstawienia w ramach Idiomu, a na finał - widowisko o Poznańskim Czerwcu 1956 r. na placu Adama Mickiewicza. A do tego miejskie akcje, zabawy, rozmowy i inne aktywności w Generatorze. Przed nami jeszcze pięć dni z festiwalem Malta!

Co zobaczyć, gdzie pójść, żeby potem nie żałować?

* Od piątku do niedzieli, godz. 19, Teatr Polski. Bilety 15 zł.

"Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii". Przedpremiera. Inscenizacja sztuki Martina Sperra. Rzecz o wykluczeniu, postrzeganiu przez daną społeczność tego, co moralne, a co nie. Dramat, jak przypominają twórcy, zapoczątkował w Niemczech w latach 60. XX w. falę "nowych dram ludowych". Spektakl reżyseruje Grażyna Kania, absolwentka PWSFTviT w Łodzi i Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch w Berlinie.

* Piątek-sobota, godz. 19, most Jordana. Bilety 15 zł.

"Wasteland" Compagnie Dakar / Lotte van den Berg. Jedna z najważniejszych wypowiedzi teatralnych holenderskiej reżyserki. A jednocześnie kuratorki tegorocznego Idiomu festiwalu Malta, którym jest "Paradoks widza".

Spektakl "Wasteland", inspirowany powieścią "Hańba" J.M. Coetzeego, rozgrywa się w otwartej przestrzeni, w miejscu trochę zapomnianym. Jak tłumaczą twórcy, punktem wyjścia projektu była sytuacja, w której ludzie przestają walczyć o własne życie, poddają się i biernie akceptacją to, co im się przydarza.

Na Maltę Lotte van den Berg przywiozła także swój cykl teatralnych rozmów "Building Conversations", gdzie do współtworzenia zaprasza widzów.

* Piątek-sobota, przestrzenie miasta, godz. 13, wstęp wolny.

"Obstacle - Sculpting Fear". Seria ulicznych interwencji - obrazów tworzonych przez dziesięciu performerów, którzy "zakłócają" nam miejski porządek. Julian Hetzel - reżyser, muzyk i artysta sztuk wizualnych - w swoim projekcie w ramach maltańskiego Idiomu bada piękno katastrofy.

W sobotę i w niedzielę o godz. 20 zaprasza do CK Zamek na spektakl "Sculpting Fear" - opowieść o strachu. Bilety 15 zł.

* Sobota, godz. 19, niedziela, godz. 18, Scena Robocza. Bilety 15 zł.

"Róża". Mateusz Atman, Agnieszka Jakimiak, Krzysztof Kaliski, Jaśmina Polak, Cezary Kołodziej. Premiera.

Projekt, który za punkt wyjścia obiera twórczość i polityczną działalność polsko-niemieckiej teoretyczki i rewolucjonistki - Róży Luksemburg. Twórcy zastanawiają się, jak mogłyby wyglądać współczesne społeczeństwa, gdyby idee Róży Luksemburg miały realny wpływ na ich kształtowanie.

* Sobota, godz. 22, dziedziniec Urzędu Miasta. Bilety - 15 zł.

"Gniew" - premierowe widowisko Teatru Ósmego Dnia, oparte na archiwach wokół powstania poznańskiego 1956 r. Twórcy zastanawiają się, czy gniew, który kazał ludziom wyjść na ulice Poznania, wywołany upokorzeniem i głodem, wciąż się w nas tli. I czy może obudzić naszą solidarność.

* Niedziela-poniedziałek, co pół godziny od 17 do 20.30. Aula Collegium Da Vinci. Bezpłatne wejściówki.

"The Extra People" Ant Hampton. Przedstawienie site-specific w ramach Idiomu. Widzowie, będąc w roli tytułowych statystów, stają się współautorami teatralnej narracji. Czy teatr to gra, machina, którą zasilamy swoją obecnością, a może sen?

* Wtorek, godz. 22, plac Adama Mickiewicza. Wstęp wolny.

"Ksenofonia". Widowisko w ramach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. [na zdjęciu reżyser Jan Komasa]

Połączenie obrazu, tańca i muzyki. Reżyser "Miasta 44" - Jan Komasa - tym razem opowie nam o innym bohaterskim powstaniu ze sceny. Do współtworzenia gigantycznego widowiska zaprosił choreografa Mikołaja Mikołajczyka. Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik we współpracy z Royal String Quartet. Jak zapowiadają twórcy, elektronika spotka się tu z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo, a stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzyć ma wrażanie terroru inwigilacji.

* Od piątku do wtorku (szczegóły: www.malta-festival.pl)

Malta to nie tylko teatr. To także otwarta scena muzyczna, cykl warsztatów, spektakli i aktywności dla dzieci, czy wspólne siedzenie przy stole w niecodziennych aranżacjach. Na placu Wolności do samego końca festiwalu można oglądać wystawę "Jak oswoić lukę w mieście". Ekspozycja to część bardzo istotnych działań w ramach cyklu "Luka w mieście". Jego twórcy przyglądają się miejskim pustostanom i zastanawiają się, co z nimi dalej. W ramach sztuk wizualnych na Malcie można też zobaczyć projekt Miopia. Szczegółów (w sensie dosłownym) należy szukać w Generatorze na placu Wolności.

W sobotę o godz. 18.30 w Generatorze - swingowe fajfy. Pół godziny wcześniej z placu Wolności wyruszy przeciekawa wycieczka śladami nieznanych i zapomnianych poznańskich kobiet.

Generator to także darmowe wieczorne spektakle na plenerowej scenie, filmy, czy słynne dyskoteki w słuchawkach o północy, czyli Silent Disco.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji