Artykuły

Poznań. "Sceny myśliwskie", czyli rzecz o dyskryminacji w Polskim

Teatr Polski zaprasza dziś na premierę spektaklu Martina Sperra pt, "Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii" w reżyserii Grażyny Kani.

"Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii" to jeden z ważniejszych spektakli w historii niemieckiego teatru drugiej polowy lat 60. Sztuka zapoczątkowała modę na ludowe dramy, piętnujące sporną obyczajowość polityczną Niemiec. Po jej wystawieniu Sperr został okrzyknięty jednym z najbardziej obiecujących autorów sztuk teatralnych. O jego nazwisku zrobiło się jeszcze głośniej, kiedy wystąpił w roli głównego bohatera w adaptacji filmowej swojego spektaklu, wyreżyserowanej przez Petera Fleischmanna, autora takich tytułów jak "Nieszczęście" czy "Trudno być Bogiem".

Sztuka Sperra przenosi widza do malowniczej wsi, której społeczeństwo było dla dramaturga pretekstem do zaprezentowania mechanizmów stopniowego wykluczania jednostki, rzekomo działających w imię obrony moralności i prawidłowego stylu życia.

"Sceny myśliwskie..." to gorzka refleksja na temat palącej potrzeby małych społeczności do bezwzględnego zachowania status quo. Spektakl pokazuje jak konserwatywna wspólnota może umacniać się wraz z wyłączeniem "nieprzystającego" do niej człowieka, a co za tym idzie, uruchamiać spiralę bezsensownej przemocy.

Dramat niemieckiego reżysera w sugestywny sposób pokazuje, jak łatwo można stać się obiektem nagonki bez względu na swoją dotychczasową pozycję. Na przykładzie jednostkowej historii osoby skazanej na ostracyzm został uwypuklony tak powszechny i wciąż bardzo aktualny problem dyskryminacji, która nierzadko prowadzi do moralnie usprawiedliwionych zbrodni..

Główne role Abrama i Rovo w spektaklu Grażyny Kani zagrają Piotr B. Dąbrowski oraz Konrad Cichoń.

***

Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii

Teatr Polski (ul. 27 Grudnia 8/10)

premiera: 2 września, godz. 19

kolejne spektakle: 3, 4, 6, 23, 24 i 25 września, godz. 19 bilety: 50 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji