Artykuły

Warszawa. Premiera w Teatrze Współczesnym

Na 15 października w Teatrze Współczesnym planowana jest premiera spektaklu "Welfarewell czyli Lepiej już było" Cat Delaney w przekładzie Bogusławy Plisz-Góral i w reż. Wojciecha Adamczyka.

Esmeralda Quipp, była aktorka szekspirowska na emeryturze, bardzo skromnej emeryturze , nie dość, że traci ukochanego kota , to również dach nad głową. Jako osoba niekonwencjonalna i bardzo zdesperowana usiłuje w niebanalny sposób rozwiązać swoje problemy.

W staraniach o przetrwanie uroczej starszej pani bardzo się przydają aktorskie umiejętności, poczucie humoru, optymizm i empatia. Śledzimy jej zabiegi - rodem z komedii gangsterskich - z podziwem i rozbawieniem, co nie przeszkadza nam zadumać się nad smutnym losem wielu samotnych, niedofinansowanych, ale mniej sprytnych życiowo emerytek.

W roli Esmeraldy Quipp - Marta Lipińska.

Cat Delaney (właściwie Pamela Delaney), kanadyjska autorka i dziennikarka; otrzymała za tę komedię nagrodę dla najlepszej kanadyjskiej sztuki roku 2009 w konkursie Agencji Samuel French.

Cat Delaney

"Pisanie nie jest moim zajęciem, pisanie to ja, to powietrze którym oddycham".

Pamela (Cat) Delaney urodziła się 9 lipca, wiele lat temu, w Long Eaton w Anglii. Od urodzenia w jej żyłach wraz z krwią płynie teatr. Pisze, reżyseruje, gra, projektuje kostiumy i scenografię. W Stratford, w prowincji Ontario w Kanadzie, gdzie od wielu lat mieszka, była dyrektorem artystycznym i producentem niezależnej grupy teatralnej Post Script Productions.

Jest również (jako Pamela Snow) autorką książki "Shylock's Last Stand" traktującej o skandalach w kanadyjskich teatrach. Poza tekstami teatralnymi, Cat pisze wiersze, scenariusze oraz artykuły dla wielu kanadyjskich czasopism różnych branż. W latach 80. i 90. XX wieku była agentką i menadżerką kierowców wyścigowych Formuły Atlantic, Formuły 1 oraz IndyCar. W tym charakterze odwiedziła niemal każde miejsce na Ziemi a z wieloma kierowcami przyjaźni się do dzisiaj.

Cat uwielbia dobrą kuchnię. Sama była właścicielką dwóch restauracji i planuje wydanie książki z przepisami kucharskimi swojej prababci Lucy Noster Andrew Stone- Irlandki z charakterem. Wrażliwa na problemy społeczne, przekonana, że na całym świecie życie emeryta nie jest łatwe, napisała sztukę "Welfarewell" która w 2009 roku zwyciężyła w prestiżowym konkursie Samuel French Canadian Playwriting Competition. Jej dwie inne sztuki "Beggar's Dream" i "The Death Of Honour" również były nagradzane, podobnie jak jeden z jej wierszy "Saint of Springtime".

Włada kilkoma językami. Umie kląć po gaelicku i łacinie. Uwielbia literaturę, muzykę, filmy, psy i koty. Jej futrzana rodzina składa się z Fiony (owczarka collie), suczki Sky i trzech kotów o wdzięcznych imionach: Willow, Jack Sparrow i Salonge.

Cat Delaney jest członkiem The Playwrights of Canada oraz Playwrights Atlantic Resource Centre.

(Nota biograficzna w oprac. Bogusławy Plisz-Góral)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji