Artykuły

Jak walczy karnawał z postem

Tylko 40 minut trwa w warszawskim Teatrze Współczesnym "Walka karnawału z postem" - autorski spektakl Janusza Wiśniewskiego. Te 40 minut wystarczy by zaszokować widownię warszawską odmiennością i niezwykłością wizji artystycznej i jej propozycją sceniczną.

Na scenie - połączenie kabaretu, cyrku, rewii i wielkiego jarmarku; zbio­rowisko ludzi-automatów i uczłowieczonych manekinów, indywiduów zdeformowanych i przeraża­jących, wprawianych w ruch, bądź z nagła zatrzy­mywanych przez wyrzut Sumienia, który jest głównym prezenterem i reżyserem rozgrywanego przed naszymi oczyma widowiska.

Mieszają się nastroje i konwencje, ożywają moty­wy i wątki znane z tra­dycji i kultury chrześci­jańskiej, padają słowa, wykrzykniki, zdarzenia, nie powiązane ze sobą w żadną całość. Z tego chaosu wyłania się świat tyleż przerażający, co fascynujący...

Zdumiewa bogactwo charakteryzacji i kostiumów. Na scenie ponad 30-osobowy zespół "Współczesnego", ale ak­torzy wręcz nierozpoznawalni, prze­myślnie ukryci pod warstwami makijażu, perukami i kostiumami, nie pozwalającymi domyślać się kto jest kto. Kostiumy zaprojektowała Irena Bie­gańska. Muzykę utrzymującą nie­zwykły klimat przedstawienia - Je­rzy Satanowski.

"Walka karnawału z postem" jest trzecim autorskim spektaklem Janu­sza Wiśniewskiego. Dwa poprzednie "Panopticum a la Madame Tussaud" i "Koniec Europy" zrealizował w poz­nańskim Teatrze Nowym. Ten ostatni spektakl przyniósł mu wszystkie główne nagrody: Grand Prix, nagrodę publiczności i krytyków na międzynaro­dowym Festiwalu Teatralnym BITEF w Belgradzie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji