Artykuły

Kraj. Od "Kuronia" do "Wiedźmina". Przewodnik po premierach teatralnych

Agnieszka Glińska reżyseruje "Zbiegiem lat, z biegiem dni", Maja Kleczewska - "Malowanego ptaka", a Anna Smolar "Kopciuszka".

Grzegorz Jarzyna przygotowuje spektakl, który jest odpowiedzią na film Larsa von Triera "Idioci", Paweł Łysak chce przypomnieć postać Jacka Kuronia, a Bartosz Szydłowski zajmie się Lechem Wałęsą.

Będą dwie inscenizacje "Wyzwolenia". W Krakowie po dramat Wyspiańskiego sięga Radosław Rychcik, a w Warszawie Krzysztof Garbaczewski. Rozpoczęły się też przygotowania do dwóch wielkich produkcji musicalowych. Wojciech Kępczyński reżyseruje "Pilotów", a Wojciech Kościelniak - "Wiedźmina". Oto przewodnik po premierach teatralnych, na które czekamy.

NOWE TEKSTY NA SCENIE

"HYMN DO MIŁOŚCI", TEATR POLSKI, POZNAŃ [na zdjęciu]

Marta Górnicka, autorka "chórów" (m.in.: "Tu mówi Chór", "Magnificat" "Konstytucja na Chór Polaków "), swój nowy chóralny projekt przygotowuje w Poznaniu. W "Hymnie do miłości" centralną postacią będzie Anders Breivik, którego ekstremistyczne idee mają stanowić ramę dla oglądu sytuacji politycznej w Polsce i Europie. Premiera 21 stycznia.

***

"KUROŃ. PASJA WEDŁUG ŚW. JACKA", TEATR POWSZECHNY, WARSZAWA

Prapremiera sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk o legendzie polskiej opozycji. Reżyseruje Paweł Łysak, a w obsadzie m.in.: Ewa Skibińska, Oskar Stoczyński, Grzegorz Artman, Aleksandra Bożek i Michał Jarmicki. Premiera: 24 stycznia.

***

"G.E.N", TR WARSZAWA, WARSZAWA

Grzegorz Jarzyna przygotowuje spektakl o wspólnocie, której członkowie kontestują rzeczywistość, aby poprzez prowokacje zmienić system oparty na strachu i manipulacji.

Spektakl TR Warszawa jest odpowiedzią na film Larsa von Triera "Idioci" o grupie młodych ludzi, którzy udając niepełnosprawnych intelektualnie, ośmieszają zachodnie normy społeczne. W obsadzie m.in.: Dobromir Dymecki, Cezary Kosiński, Rafał Maćkowiak, Marta Nieradkiewicz, Agnieszka Żulewska. Premiera odbędzie się 17 lutego w ATM Studio.

***

"WAŁĘSA W KOLONOS", ŁAŹNIA NOWA, KRAKÓW

- To będzie spektakl o tym, dlaczego nie lubimy bohaterów, jaką zmazę noszą w sobie i czemu nasza polska specyfika prowadzi zawsze w stronę autodestrukcji - mówi Bartosz Szydłowski, który w Łaźni Nowej pracuje nad przedstawieniem o Lechu Wałęsie. Pierwsze pokazy na przełomie lutego i marca.

***

"HISTORIA JAKUBA", TEATR DRAMATYCZNY, WARSZAWA

Nowa sztuka Tadeusza Słobodzianka jest inspirowana historią katolickiego księdza, który jako dojrzały człowiek poznaje swoją prawdziwą tożsamość.

Spektakl na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego przygotuje Ondrej Spišak. W głównej roli wystąpi Łukasz Lewandowski. Premiera 17 marca.

***

"JA TEATR. WYBRZEŻE 70/50", TEATR WYBRZEŻE, GDAŃSK

Bohaterem będzie obchodzący w tym sezonie jubileusz 70-lecia (i 50-lecia obecności na Targu Węglowym) Teatr Wybrzeże. Losy tego teatru staną się pretekstem do opowieści o artystach z nim związanych, dziejach miasta, ale też naszego kraju.

Reżyseruje dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski. Premiera w marcu.

***

"CUDOWNA PODRÓŻ", TEATR LALKA, WARSZAWA

Adaptacja powieści szwedzkiej pisarki noblistki, Selmy Lagerlof. Historię małego chłopca, Nilsa, która zostanie opowiedziana w planie lalkowym i aktorskim, przedstawią polskiej publiczności białoruscy artyści - Aleksiej Leliawski i Aleksander Wachramiejew. Premiera: 18 marca.

***

"ZEW CTHULHU", NOWY TEATR, WARSZAWA

Michał Borczuch sięga po opowiadania amerykańskiego pisarza Howarda Phillipsa Lovecrafta i jego mit o Cthulhu - odwiecznych starych bogach, których cywilizacja poprzedzała pojawienie się człowieka na Ziemi.

Teraz dawni bogowie wracają, by siać terror i zgrozę. W obsadzie m.in.: Bartosz Gelner, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Zygmunt Malanowicz, Monika Niemczyk, Piotr Polak i Jacek Poniedziałek . Premiera 24 marca.

***

"PORWANIE EUROPY", TEATR ŚLĄSKI, KATOWICE

Piotr Cieplak w tym sezonie pracuje w Teatrze Śląskim w Katowicach. Zajął się komedią Jarosława Marka Rymkiewicza "Porwanie Europy". Będzie to pierwsza teatralna inscenizacja tego tekstu z 1971 roku. Prapremiera odbędzie się w kwietniu.

***

"SOLIDARNOŚĆ. REKONSTRUKCJA", TEATR POLSKI, BYDGOSZCZ

Paweł Wodziński, dyrektor bydgoskiej sceny, pracuje nad projektem "Solidarność. Rekonstrukcja".

W swoim spektaklu, wychodząc od stenogramów I Zjazdu Delegatów Solidarności w Gdańsku w 1981 r., chce przedstawić Solidarność "jako ruch tworzony nie przez elity związkowe i ich warszawskich doradców...ale przez 10 milionów członków we wszystkich regionach Polski, na zasadach demokracji bezpośredniej". Premiera w kwietniu.

***

"FELD-HURE", TR WARSZAWA, WARSZAWA

Młody reżyser Jędrzej Piaskowski zrealizuje w TR Warszawa spektakl oparty na nowym tekście Magdy Fertacz, którego tematem będzie przemoc seksualna w czasach II wojny światowej. Punktem wyjścia jest sztuka serbskiego dramatopisarza Djordje Lebovića "Lalka z łóżka nr 21". Przedstawienie powstaje w ramach programu "Debiut TR". "Feld-Hure" to tytuł roboczy.

Premiera 6 kwietnia.

***

"O! POLE", TEATR IM. KOCHANOWSKIEGO, OPOLE

Przedstawienie według tekstu Artura Pałygi to cztery opowieści o jednym dniu z życia Opola w czterech różnych okresach historycznych. Każda historia opowiedziana zostanie przez innego reżysera.

Przedstawienie przygotowują: Piotr Ratajczak, Agnieszka Korytkowska-Mazur, Jakub Skrzywanek i Marcin Wierzchowski. Premiera 8 kwietnia.

***

"GDYBY PINA NIE PALIŁA, TOBY ŻYŁA", TEATR DRAMATYCZNY IM. SZANIAWSKIEGO, WAŁBRZYCH

Teatr w Wałbrzychu zapowiada spektakl z pogranicza teatru tańca, koncertu i farsy o nałogu tytoniowym i nałogowym robieniu sztuki. Przedstawienie w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego ma być hołdem dla wielkiej artystki, choreografki i tancerki Piny Bausch. Premiera w maju.

***

"DZIEWCZYNKI", TEATR STUDIO, WARSZAWA

Młoda reżyserka Małgorzata Wdowik, sięgając po tekst Weroniki Murek, chce zbadać, skąd biorą się stereotypy wokół dziewczęcego ciała. Kim jest współczesna dziewczynka? Czym jest dla niej bycie "dziewczynką"? Co jej wypada, a czego nie powinna robić? Premiera 20 kwietnia.

ZNANE TYTUŁY W NOWYCH INTERPRETACJACH

"SONATA WIDM", NOWY TEATR, WARSZAWA

Jeden z najważniejszych dramatów Augusta Strindberga w interpretacji Markusa Öhrna - twórcy pochodzącego ze Szwecji - jednego z najbardziej niekonwencjonalnych, przekraczających granice teatru, reżyserów europejskich.

W obsadzie m.in.: Ewa Dałkowska, Magdalena Popławska, Maria Łozińska, Joanna Niemirska, Bartosz Gelner, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Wojciech Kalarus i Marek Kalita. Premiera: 20 stycznia.

***

"3 X MROŻEK", TEATR POLSKI, WARSZAWA

W 104. rocznicę otwarcia Teatru Polskiego i z okazji nadania Scenie Kameralnej imienia Sławomira Mrożka będziemy mogli zobaczyć spektakl "3xMrożek". Na wieczór złożą się trzy jednoaktówki autora "Tanga": "Karol", "Na pełnym morzu" i "Zabawa", które wyreżyserują: Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider i Piotr Cyrwus. Premiera 29 stycznia.

***

"WYZWOLENIE", TEATR IM. SŁOWACKIEGO, KRAKÓW

Radosław Rychcik, reżyser m.in. słynnych poznańskich "Dziadów", tym razem zajmuje się "Wyzwoleniem" Stanisława Wyspiańskiego. Premiera 11 lutego.

***

"IDIOTA", TEATR NARODOWY, WARSZAWA

Paweł Miśkiewicz powraca do Warszawy. Były dyrektor Teatru Dramatycznego w Narodowym przygotowuje inscenizację "Idioty" Fiodora Dostojewskiego. W obsadzie m.in. Wiktoria Gorodeckaja, Dominika Kluźniak, Mariusz Bonaszewski, Jan Frycz, Marcin Przybylski oraz gościnnie: Mariusz Benoit i Paweł Tomaszewski. Premiera 11 lutego, scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego.

***

"KLĄTWA", TEATR POWSZECHNY, WARSZAWA

Oliver Frljić, uznany chorwacki reżyser i dramatopisarz, polskiej publiczności znany jest głównie z pokazów spektakli podczas Festiwali Dialog oraz Kontakt. W Powszechnym reżyseruje spektakl na motywach "Klątwy" Stanisława Wyspiańskiego. Twórcy zapowiadają, że będzie to: "Najbardziej katolicki spektakl w polskim teatrze ostatnich 30 lat. O wielkiej mocy przebaczenia, miłosierdzia i zapomnienia. Piękno, Dobro i Prawda. Bez asekuracji". Premiera 18 lutego.

***

"WYZWOLENIE", TEATR STUDIO, WARSZAWA

Dramatem Stanisława Wyspiańskiego zajął się Krzysztof Garbaczewski.

Spektakl w Teatrze Studio przygotowuje wspólnie ze scenografką Aleksandrą Wasilkowską i kompozytorem Janem Duszyńskim. Zapowiadana na 9 marca premiera "Wyzwolenia" otworzy działalność pracowni filmowej VR w Studio, której kuratorem zostanie Krzysztof Garbaczewski.

***

"KOPCIUSZEK", NARODOWY STARY TEATR, KRAKÓW

Anna Smolar, która w ubiegłym tygodniu odebrała Paszport "Polityki" w kategorii "Teatr", przygotowuje w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie premierę "Kopciuszka".

Sięga po tekst francuskiego autora Joëla Pommerata, w którego adaptacji wystawiała też "Pinokia" w warszawskim Nowym Teatrze. Wystąpią m.in.: Małgorzata Gorol, Ewa Kaim, Jaśmina Polak, Marta Ścisłowicz, Bartosz Bielenia, Zbigniew W. Kaleta. Premiera 24 marca na Scenie Kameralnej.

***

"MALOWANY PTAK", TEATR ŻYDOWSKI, WARSZAWA /TEATR POLSKI, POZNAŃ

Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski sięgają po "Malowanego ptaka" Jerzego Kosińskiego. Przedstawienie powstaje w koprodukcji Teatru Żydowskiego w Warszawie i Teatru Polskiego w Poznaniu. W obsadzie m.in.: Joanna Drozda, Konrad Cichoń, Jerzy Walczak i Henryk Rajfer. Premiera w marcu.

***

"CZAROWNICE Z SALEM", TEATR IM. JARACZA, ŁÓDŹ

Mariusz Grzegorzek powraca do Teatru im. Jaracza, by przygotować inscenizację mrocznego dramatu Arthura Millera o opętaniu i emocjach wykraczających poza przyjęte normy.

Spektakl powstaje w ramach obchodów 70-lecia Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, więc rektor Filmówki do udziału zaprosił swoich studentów. Natomiast w roli pastora Johna Proctora wystąpi Ireneusz Czop. Premiera 1 kwietnia.

***

"MEWA", TEATR POWSZECHNY, WARSZAWA

Ewa Skibińska zagra Arkadinę w nowej inscenizacji "Mewy" Czechowa. Reżyseruje: Wojciech Faruga. Premiera w Teatrze Powszechnym zaplanowana jest na 8 kwietnia na Małej Scenie.

***

"Z BIEGIEM LAT, Z BIEGIEM DNI", TEATR IM. SŁOWACKIEGO, KRAKÓW

Agnieszka Glińska sięga po ważny krakowski tytuł. "Z biegiem lat, z biegiem dni" to był głośny spektakl Andrzeja Wajdy, adaptacja utworów pisarzy młodopolskich i międzywojennych, grany na deskach Starego Teatru (premiera odbyła się w 1978 roku), a potem zrealizowany jako serial. - To nie będzie oczywiście próba rekonstrukcji spektaklu Andrzeja Wajdy - uprzedza dyrektor artystyczny Teatru im. Słowackiego Bartosz Szydłowski. - Reżyserka sprawdzi raczej, na ile i w jaki sposób możemy się dziś przejrzeć w opowieściach krakowskich z początku XX wieku. Premiera planowana jest na drugą połowę maja.

***

"DOBRY WOJAK SZWEJK", OCH-TEATR, WARSZAWA

To będzie niewątpliwie nowy przebój Och-Teatru. Andrzej Domalik reżyseruje "Dobrego wojaka Szwejka" według powieści Jaroslava Haska.

W roli głównej wystąpi Zbigniew Zamachowski. Premiera 6 maja.

***

"BANKRUCTWO MAŁEGO DŻEKA", TEATR POLSKI, BYDGOSZCZ

Reżyser przedstawienia Bartosz Frąckowiak sięga po powieść Janusza Korczaka, ale też do pracy antropologicznej "Debt: the First 5000 Years" Davida Graebera i dokumentalnych relacji bankrutów. Teatr w Bydgoszczy zapowiada "przypowieść o długu" dla dzieci (od lat 12) i dorosłych. Premiera w maju.

***

"CHŁOPI", TEATR POWSZECHNY, WARSZAWA

Krzysztof Garbaczewski zmierzy się z powieścią Władysława Stanisława Reymonta. Premiera "Chłopów" w Powszechnym zaplanowana jest na Dużej Scenie na 13 maja.

W obsadzie m.in.: Klara Bielawka, Magdalena Koleśnik, Ewa Skibińska, Barbara Wysocka, Grzegorz Artman, Arkadiusz Brykalski, Roman Gancarczyk, Andrzej Kłak.

MUZYCZNE

"HALKA", TEATR WIELKI, ŁÓDŹ

Jarosław Kilian przygotowuje w Teatrze Wielkim w Łodzi nową inscenizację "Halki" Stanisława Moniuszki.

Zapowiada, że inspiracje scenograficzne czerpał ze zdjęć wybitnego polskiego fotografa Edwarda Hartwiga, który sfotografował wiatrołomy w górach, puszczę jodłową i świerkową po przejściu halnego. - W scenografii posługuję się wręcz cytatami z fotografii Edwarda Hartwiga. Ekipa techniczna zwiozła potrzaskane przez wiatr drzewa zwalone huraganem w Puszczy Noteckiej. Z tych potężnych wiatrołomów komponowałem dekoracje - mówi Jarosław Kilian. Premiera 20 stycznia.

***

"BALLADYNA", TEATR CAPITOL, WROCŁAW

Jak rodzi się bezwzględna władza i jaką cenę trzeba zapłacić za wejście na szczyt? We wrocławskim Capitolu premiera spektaklu muzycznego według dramatu Juliusza Słowackiego, uzupełnionego o fragmenty opery "Goplana" Ludomiła Germana i "Legendy" Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl reżyseruje Agnieszka Olsten, muzykę pisze Kuba Suchar, w roli głównej wystąpi Agnieszka Kwietniewska. Premiera 10 lutego.

***

"KOCHAM LUBLIN SZANUJĘ", TEATR STARY, LUBLIN

Projekt muzyczno-filmowy z okazji 700-lecia Lublina i 5-lecia Teatru Starego w Lublinie. Wydarzenie przygotowuje urodzony w Lublinie młody pianista i kompozytor Bartek Wąsik. Laureat wielu międzynarodowych konkursów, Paszportu "Polityki" 2014, Gwarancji Kultury, zdobywca tytułu Polak z Werwą, współzałożyciel i członek Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik , do współpracy nad projektem zaprosił fotografkę Agatę Grzybowską i reżysera dźwięku Roberta Migasa. Dokładnie rok trwały prace nad zdjęciami, realizowanymi w najbardziej nietypowych zakamarkach Lublina. Premiera 11 marca.

***

"ZAUCHA. WELCOME TO THE PRL", TEATR IM. ŻEROMSKIEGO, KIELCE

Spektakl muzyczny - fantazja, w której okazuje się, że Andrzej Zaucha nie zginął w październiku 1991 roku od strzałów zazdrosnego męża swojej przyjaciółki. Piosenkarz przeżył i budzi się w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie, a potem niczym Forrest Gump wpływa na losy świata. Na swojej drodze spotka m.in. Wisławę Szymborską, Matkę Teresę, Jurka Owsiaka, Borysa Jelcyna, Freddiego Mercury'ego, a nawet Jezusa. Tekst napisali: Szymon Bogacz i Zuza Bućko, reżyserem spektaklu będzie Adam Biernacki, muzyka - Waldemar Maszyński. Premiera 18 marca.

***

"UMARŁE MIASTO", TEATR WIELKI - OPERA NARODOWA, WARSZAWA

Mariusz Treliński wystawia "Umarłe miasto" - operę Ericha Wolfganga Korngolda - kompozytora, który ukształtował styl amerykańskiej muzyki filmowej (dwukrotny zdobywca Oscara). Korngold "Umarłe miasto" stworzył w 1920 roku jako dwudziestotrzylatek, libretto oparte zostało na powieści belgijskiego symbolisty Georgesa Rodenbacha "Bruges-la-Morte" (1892), którą autor wpisał się w protest przeciw projektom przekształcenia flandryjskiego miasta Brugia, klejnotu średniowiecznej architektury, w nowoczesny port. Przedstawienie powstaje w koprodukcji z Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Premiera 10 czerwca.

***

"PILOCI", TEATR MUZYCZNY ROMA, WARSZAWA

Wojciech Kępczyński, dyrektor Romy, pracuje nad kolejną wielką produkcją musicalową, tym razem będzie to jego autorski spektakl. Libretto inspirowane jest wydarzeniami związanymi z Bitwą o Anglię, ale też rodzinną historią dyrektora.

- Dwaj bracia mojej babci brali udział w Bitwie o Anglię. Ale "Piloci" nie są jedynie rekonstrukcją tamtych wydarzeń. To fantazja, burzliwa opowieść o trudnych wyborach podejmowanych przez bohaterów w obliczu dramatycznych dni, wreszcie opowieść o wielkim uczuciu łączącym Jana, polskiego lotnika, i Ninę, aktorkę kabaretową - zapowiada reżyser. Muzyka: Jakub i Dawid Lubowicz, teksty piosenek - Michał Wojnarowski. Oprawę wizualną do spektaklu przygotowuje Platige Image. - Nie zabraknie dynamicznych walk samolotów, bitew powietrznych i animowanego show w stylu lat 40. ubiegłego wieku - dodaje dyrektor Romy. W obsadzie m.in. artyści znani z Romy: Edyta Krzemień, Justyna Bojczuk, Malwina Kusior, Janusz Kruciński, Jan Bzdawka, Robert Rozmus, Jakub Szydłowski i Marcin Wortmann. Premiera w październiku.

***

"WIEDŹMIN", TEATR MUZYCZNY, GDYNIA

Teatr Muzyczny w Gdyni rozpoczął przygotowania do polskiej prapremiery musicalu "Wiedźmin" według prozy Andrzeja Sapkowskiego. Scenariusz powstał na podstawie opowiadań: "Miecz przeznaczenia", "Kwestia ceny", "Ostatnie życzenie", "Coś więcej" i "Okruch lodu".

Reżyserem spektaklu będzie Wojciech Kościelniak, muzykę skomponuje Piotr Dziubek. Większość ról zagrają aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni, natomiast wykonawca tytułowej roli zostanie wyłoniony w castingu. Premiera 15 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji