Artykuły

Legnica. Powstaje płyta z teatralną muzyką

Jubileusz 40-lecia legnickiego teatru stał się okazją do realizacji projektu, który zrodził się osiem lat temu. Grupa muzyków pod kierownictwem kompozytora i aranżera Łukasza Matuszyka rozpoczęła nagrania muzyki z wybranych legnickich spektakli teatralnych, które znajdą się na płycie "Nasza muzyka". Płyta będzie gotowa na listopadową kulminację obchodów jubileuszowych.

Idea utrwalenia na płycie muzycznego "the best of" z legnickich spektakli teatralnych zrodziła się we wrześniu 2009 roku podczas koncertu "Nasza muzyka", który był finałowym akcentem drugiej edycji festiwalu teatralnego MIASTO. Entuzjastyczne reakcje publiczności na koncert, który odbył się w legnickiej Galerii Piastów sprowokowały pomysł, by dokonać profesjonalnych nagrań i wydać płytę dokumentującą dorobek kompozytorów współpracujących z legnickim teatrem, a przy tym nieprzeciętne umiejętności wokalne miejscowych aktorów.

- Już wtedy przymierzaliśmy się do wydania płyty. To jednak kosztowne przedsięwzięcie, na które dotąd nie było nas stać. W roku jubileuszu, dzięki dotacjom na nasze Wielkie Świętowanie, które zapewniły nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (łącznie 300 tys. zł) pojawiła się możliwość, by w końcu zrealizować zamiar - objaśnia dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.

Pierwsze próby do realizacji nagrań odbyły się na legnickiej Scenie Gadzickiego w końcu czerwca. Z początkiem lipca grupa muzyków (Przemysław Pacan, Piotr Sypień, Dariusz Befaltowski, Robert Kamalski, Andrzej Janiga i Marta Sochal-Matuszyk) pod kierownictwem kompozytora i aranżera Łukasza Matuszyka przystąpiła do nagrań w największym i najnowocześniejszym studiu nagraniowym w Polsce, jakim jest RecPublica Studio w Lubrzy koło Świebodzina (nagrywali tu m.in.: Maryla Rodowicz, Kazik, Myslovitz, Gaba Kulka, Lemon, Katarzyna Groniec, Blue Caffe i wielu innych).

- To bez wątpienia największe przedsięwzięcie muzyczne w moim życiu, duża i bardzo skomplikowana produkcja. W tej chwili nagrywamy partie instrumentalne, potem przyjdzie czas na aktorskie wokale, zgranie i zmiksowanie całości. Bardzo chciałbym, by moje aranżacje odświeżyły muzykę, którą publiczność pamięta ze spektakli teatralnych - deklaruje Łukasz Matuszyk (na zdjęciu), kompozytor, aranżer, wirtuoz akordeonu od 2002 roku współpracujący z legnickim teatrem, odpowiedzialny za realizację nagrań i wydanie płyty.

Według zamierzeń na płycie znajdzie się 19 utworów, w tym 13 z partiami wokalnymi. To kompozycje z kilkunastu legnickich spektakli. - Od "Złego" z 1996 roku, przez "Balladę o Zakaczawiu", aż po ostatnie produkcje, takie jak "Komedia obozowa", "Orkiestra" czy "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody" - podpowiada Jacek Głomb. Wśród autorów muzyki do tych przedstawień są m.in. Paweł Moszumański, Bartosz Straburzyński, Łukasz Matuszyk, Lech Jankowski, Jacek Hałas i zespół Kormorany, zaś wśród śpiewających aktorów będą: Ewa Galusińska, Katarzyna Dworak, Zuza Motorniuk, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska i Mateusz Krzyk.

Premiera płyty "Nasza muzyka", której producentem jest legnicki teatr, będzie jednym z elementów programu czterodniowego finału roku jubileuszowego, który zaplanowano na 24-27 listopada br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji