Artykuły

Legnica. "Hamlet, książę Danii" poszukuje statystów

Siedemnaście lat po premierze, dziewięć lat po ostatnim przedstawieniu, w maju br. na legnicką Scenę na Nowym Świecie powróci "Hamlet, książę Danii" w inscenizacji z 2001 roku, ale w niemal całkowicie nowej obsadzie. Legnicki teatr poszukuje statystów do scen zbiorowych w tym przedstawieniu.

"Hamlet, książę Danii", tragedia Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka oraz sceniczne dzieło duetu Krzysztof Kopka - Jacek Głomb (reżyseria i inscenizacja), to najstarszy spektakl legnickiego Teatru Modrzejewskiej, który nadal figuruje w repertuarze tej sceny. Upływ czasu sprawił, że proste wznowienie tego przedstawienia nie jest możliwe. Nie ma już w legnickim zespole zbyt wielu aktorów z premierowej obsady przedstawienia, takich jak: Tomasz Kot (Hamlet był jego debiutem scenicznym), Przemysław Bluszcz, Janusz Chabior, Tadeusz Ratuszniak, Marek Sitarski, Aleksandra Maj, Alina Czyżewska i kilkoro innych.

Niezmienne pozostanie miejsce, w którym wystawiany będzie spektakl. Teatralna Scena na Nowym Świecie to surowe wnętrze byłego Wojewódzkiego Domu Kultury naznaczone przerwanym przed laty remontem, które przed wojną było niemiecką restauracją z salą widowiskową, a po wojnie mieściło żydowski teatr i - do pamiętnego roku 1968 - Dom Kultury im. Gerszona Dua. W takiej właśnie przestrzeni, która jest symbolicznym, ale i widocznym znakiem upadku cywilizacji, w role sprzed lat wcielić się będą mogli: Anita Poddębniak, Bogdan Grzeszczak, Katarzyna Dworak i (gościnnie) Lech Wołczyk.

Legnicki "Hamlet, książę Danii" to inscenizacja zrealizowana z wyjątkowym rozmachem, jedna z największych w całej historii legnickiego teatru. Trzy godziny akcji na kilku poziomach sceny, podestów i balkonu. Widowisko pełne ognia, dymów, granej na żywo muzyki, tanecznych korowodów, efektownych scen zbiorowych, wyjątkowo licznej grupy aktorów i statystów. Przez osiem lat eksploatacji spektaklu tytułową rolę grało w nim trzech aktorów: Tomasz Kot, Radosław Krzyżowski i Tomasz Radawiec (dwaj ostatni naprzemiennie). Ostatni raz legniccy widzowie oglądali tę sztukę (wystawiono ją 65 razy) w czerwcu 2009 roku.

Twórcy legnickiej inscenizacji tragedii księcia Danii wydobyli i podkreślili w niej wątki polityczne dramatu. Hamlet walczy o władzę, ale jednocześnie widzimy w nim wrażliwego, inteligentnego człowieka poszukującego miłości, u którego liryzm miesza się z cynizmem, a pragnienie sprawiedliwszego świata z żądzą krwawej zemsty. "Jest zły, kto nie sprzeciwia się złu. Jest zły, kto nie dostrzega zła w sobie" - tak puentę premierowego spektaklu widział Leszek Pułka w Gazecie Dolnośląskiej.

"Oglądamy "Hamleta" po przełomie, który przeorał konstrukcję społeczną duńskiego królestwa; właśnie zaczynają odtwarzać się struktury, trwa wyścig po władzę, wpływy, pozycję, wejście do elit. Na koronę mają chrapkę wszyscy: Klaudiusz, Hamlet, Poloniusz, Laertes; w końcu wpada w ręce Horacja nieomal bez wysiłku, jeśli nie liczyć paru trupów, w tym przypadkowej ofiary Ofelii. Ten twardy "Hamlet" wpisuje się w wyrazisty program teatru prowadzonego w Legnicy przez Jacka Głomba" - pisał Jacek Sieradzki w Polityce.

We wznawianym w nowej obsadzie spektaklu większość aktorów zagra po raz pierwszy. Z planów obsadowych wynika, że czwartym Hamletem w legnickiej inscenizacji sztuki będzie Albert Pyśk (gra m.in. tytułową rolę w dramacie "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody" w reżyserii Jacka Głomba). Pierwsze próby do przedstawienia rozpoczną się w drugiej połowie kwietnia, a galowe wznowienie zaplanowano na sobotę 19 maja.

Już teraz legnicki teatr poszukuje jednak statystów do scen zbiorowych w przedstawieniu. Mogą nimi zostać wyłącznie osoby pełnoletnie, o ponadprzeciętnej sprawności fizycznej, a przy tym dysponujące wolnym czasem potrzebnym na próby i grę w spektaklu. Chętni mogą się zgłaszać do czwartku 12 kwietnia do Katarzyny Jankowskiej, koordynatora pracy artystycznej legnickiego teatru (tel. 509 603 836, koordynacja@teatr.legnica.pl).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji