Artykuły

Legnica-Wrocław. Albert Pyśk w zespole Teatru Muzycznego Capitol

Zmiana w aktorskiej drużynie legnickiego Teatru Modrzejewskiej. Zespół opuścił aktor, reżyser i kompozytor muzyki Albert Pyśk, absolwent łódzkiej filmówki, który na legnickiej scenie pojawił się pod koniec 2013 roku w mrocznym thrillerze Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak (PiK) "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł".

Etatową pracę w legnickim teatrze Albert Pyśk rozpoczął w styczniu 2014 roku. Współpracę z Jackiem Głombem zaczął jednak wcześniej w wyreżyserowanej przez dyrektora legnickiego teatru w roku 2012 na scenie Teatru Nowego w Łodzi sztuce Roberta Urbańskiego "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata". Na legnickiej scenie grał wiele ról. Najważniejsza to tytułowa rola w spektaklu "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody" wg Adolfa Nowaczyńskiego i scenariusza Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba. Spektakl jesienią 2015 r. zdobył II Nagrodę Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" będącą jednocześnie Nagrodą Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe konkursu.

Alberta Pyśka oglądaliśmy także m.in. w "Ożenku" wyreżyserowanym przez Piotra Cieplaka, "Konferencji ptaków" w reżyserii Ondreja Spišáka, w tytułowej roli w "Hamlecie, księciu Danii" oraz w "Biesach" wyreżyserowanych przez Jacka Głomba, a także jako Maćka Chełmickiego w sztuce Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności" wyreżyserowanej przez Marcina Libera. Aktor jest także reżyserem (m.in. nagrodzonego The Best OFF monodramu "Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk" Magdy Drab), kompozytorem muzyki (m.in. wraz z Jackiem Hałasem do spektaklu PiK "Wierna wataha"), a także liderem legnickiej formacji rockowej Cynamonowy Ogród (debiutancki album "Grafonomalie" ukazał się w 2017 roku).

Jako kompozytor i solista Albert Pyśk za wykonanie "Ballady maczetowej" do słów Magdy Drab został jednym z ubiegłorocznych laureatów 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu zdobywając Tukana Dziennikarzy, a także nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jest także zdobywcą pierwszej nagrody 27. Rock & Chanson Festival "Junge Talente 2019" w niemieckiej Kolonii. Najnowszą jego realizacją jest muzyka (wykonywana na żywo) w spektaklu "Ptak" Szaniawskiego, który na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy wyreżyserowała Magda Drab (premiera 1 grudnia 2019).

W dorobku filmowym aktora są role w "Mieście 44" Jana Komasy (2014), "Czułości" Wacława Mikłaszewskiego (2016) i "Najlepszym" Łukasza Palkowskiego (2017).

Od stycznia br. Albert Pyśk dołączył do etatowego zespołu Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Obejrzeć go można w wyśpiewanym spektaklu Konrada Imieli "Mock. Czarna burleska" (premiera w październiku 2019) zrealizowanym na motywach głośnych powieści kryminalnych wrocławskiego pisarza Marka Krajewskiego o komisarzu Eberhardzie Mocku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji