Artykuły

Warszawa. Wojciech Wysocki uhonorowany Wielkim Splendorem

Dziś zostaną wręczone najważniejsze nagrody dla twórców sceny radiowej. Wielkiego Splendora 2007 za aktorskie kreacje otrzyma Wojciech Wysocki. Honorowy Wielki Splendor dla autorów słuchowisk trafi do Kazimierza Orłosia, a Splendorem Splendorów uhonorowana zostanie Mirosława Dubrawska.

Wielkie Splendory są przyznawane od 1988 roku. - To najważniejsze wyróżnienia za pracę w Teatrze Polskiego Radia - mówi Krzysztof Zaleski, szef radiowej sceny. - Zdobywają je wyłącznie wybitni artyści, którzy wiedzą wszystko o tworzeniu spektakli jedynie za pomocą dźwięku.

Wojciech Wysocki w radiu zagrał ponad 100 ról, jest świetnym interpretatorem prozy. Najciekawsze kreacje stworzył w słuchowiskach według Dostojewskiego, Tyrmanda, Witkacego. Podczas tegorocznego festiwalu Dwa Teatry zachwycił znakomitą rolą cynicznego lekarza Macfarlane'a w "Hienie cmentarnej" według Stevensona.

Kazimierz Orłoś na początku lat 70. był redaktorem w Teatrze Polskiego Radia. Po wydaniu w 1973 r. w Paryżu powieści "Cudowna melina" został z niego wyrzucony. Do 1989 r. nie mógł publikować w oficjalnym obiegu. Radio nagrało wiele słuchowisk będących adaptacjami jego utworów, do najgłośniejszych należą "Brydżyści", "Cudowna melina" i "Kwatera dla bezdomnych". Od 1990 roku współpracuje z Dwójką.

Mirosława Dubrawska jest uznawana za jeden z największych autorytetów w dziedzinie aktorstwa radiowego. Z istniejącym ponad 80 lat Teatrem Wyobraźni związana jest od 1974 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji