Artykuły

Warszawa. Przyznano Wielkie Splendory Polskiego Radia

Aktorzy Mirosława Dubrawska i Wojciech Wysocki oraz prozaik Kazimierz Orłoś - zostali laureatami Wielkich Splendorów przyznawanych przez Teatr Polskiego Radia. Nagrody wręczono w poniedziałek w Warszawie.

Wielki Splendor jest przyznawany przez zespół Teatru Polskiego Radia od 1988 roku. Otrzymują go aktorzy za "wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce

Uhonorowany tegorocznym Wielkim Splendorem aktor teatralny i filmowy Wojciech Wysocki, na antenie Polskiego Radia uczestniczył w adaptacjach m.in. "Handlarza snów" Harolda Rubbinsa, powieści radiowej "Matysiakowie" oraz serialu "Motel w pół drogi". Odbierając nagrodę Wysocki podkreślił, że czuje się szczególnie wyróżniony dołączając do grona wybitnych laureatów Wielkich Splendorów.

Mirosława Dubrawska, znana aktorka teatralna, biorąca udział w dwóch serialach radiowych i blisko 100 słuchowiskach m.in. w "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego czy "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, została uhonorowana Splendorem Splendorów. "Prace w Teatrze Polskiego Radia zawsze traktowałam jako pewien wyróżnik i cieszę się, że wyróżnili mnie właśnie ludzie tego teatru" - powiedziała odbierając nagrodę Dubrawska.

Laureat Honorowego Splendora, prozaik Kazimierz Orłoś, jest autorem wielu słuchowisk realizowanych w Teatrze Polskiego Radia m.in. "Gry w milczenie", "Jaki jest koń" czy "Cudownej meliny". Jak zaznaczył podczas wręczenia nagrody, jest ona dla niego szczególnie cenna, ponieważ z Teatrem Polskiego Radia jest związany już od połowy XX wieku. "Dlatego jest to dla mnie szczególnie miłe wyróżnienie" - dodał Orłoś.

Podczas gali wręczono także pamiątkowy medal Teatru Polskiego Radia. Otrzymała go współtworząca słuchowiska radiowe Maria Olszewska za "zasługi dla Teatru Polskiego Radia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji