Artykuły

Toruń. "Życiorys" Wysockiego wg Herberta

W Dworze Artusa monodram w wykonaniu Wojciecha Wysockiego.

Niedawno w związku z obchodami Roku Herbertowskiego w toruńskim Dworze Artusa jego utwory mówił Krzysztof Globisz. Teraz przyszedł czas na Wojciecha Wysockiego. Aktor, którego niedawno mogliśmy oglądać na dużym ekranie w komedii "Ranczo Wilkowyje", przedstawi monodram pt. "Życiorys". Sztuka powstała na podstawie dwudziestu sześciu wierszy Zbigniewa Herberta.

Wojciech Wysocki jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zawodowo związał się z warszawskimi teatrami - Dramatycznym i Współczesnym. Należy do czołówki polskich aktorów średniego pokolenia. Jest znakomitym recytatorem, uczestnikiem, jurorem i wykładowcą cyklicznych poetyckich warsztatów i spotkań. Jego interpretacje pełne są pasji i ujawniają niezwykle szeroki wachlarz aktorskich umiejętności. W ubiegłym roku aktor został Laureatem Wielkiego Splendora - Nagrody Teatru Polskiego Radia.

Na swoim koncie Wojciech Wysocki ma również próby piosenkarskie (mniej udane). Wykonywana przez nego piosenka "Marzeniowóz" znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu "Tytus, Romek i ATomek wśród złodziei marzeń".

Na "Życiorys" złożyły się wiersze Zbigniewa Herberta, które aktor recytuje przy muzyce. Spektakl prezentuje starannie wybrane, połączone w sceniczną całość utwory poety, obejmujące szerokie i zróżnicowane spektrum tematyczne. Ukazuje różne aspekty, przejawy i barwy życia, co jest charakterystyczne dla twórczości Zbigniewa Herberta. Łączy rozmaite uniwersalne problemy i egzystencjalne pytania.

Przypomnijmy, że Toruń jest szczególnym miastem dla Zbigniewa Herberta. Poeta przez pewien czas studiował na UMK. W Toruniu organizowany jest także Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O liść konwalii", którego patronem jest Zbigniew Herbert, a w 1997 roku kapituła Nagrody Literackiej Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego postanowiła uhonorować twórczość poety. Władze miasta chcąc upamiętnić postać autora "Pana Cogito" postanowiły stworzyć kolejną instalację, która stanie na skwerze przy Muzeum Etnograficznym. Laureata zwycięskiego projektu poznamy już 3 kwietnia.

GDZIE, KIEDY?

Początek monodramu w środę, 26 marca, w Sali Wielkiej Dworu Artusa o godz. 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji