Artykuły

Gdańsk-Gdynia. Nagrody dla ludzi teatru

Maciej Korwin, Krzysztof Matuszewski i Jarosław Tumidajski otrzymają dziś nagrody teatralne marszałka województwa pomorskiego, honorowe wyróżnienie przypadło spektaklowi "Blaszany bębenek" [na zdjęciu]. Po raz pierwszy zostaną przyznane także nagrody teatralne miasta Gdańska - powędrują one do Jagny Janickiej, Ryszarda Ronczewskiego i Adama Nalepy.

Nagrody teatralne marszałka województwa wręczane są od ponad pół wieku. Od paru lat otrzymuje je trójka artystów za dokonania w roku poprzedzającym jej przyznanie. Kapituła nagrody może przyznać także honorowe wyróżnienie dla najlepszego widowiska. Za rok 2007 nagrody marszałkowskie otrzymają:

- Maciej Korwin, reżyser i aktor, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Nagroda powędruje w jego ręce za wzorowe prowadzenie sceny przez 12 lat i wprowadzenie teatru w jubileusz 50-lecia jego istnienia;

- Krzysztof Matuszewski, absolwent krakowskiej szkoły teatralnej, aktor Teatru Wybrzeże nieprzerwanie od 1983 r. Nagrodę otrzyma za świetną i przejmującą rolę Dinny'ego w spektaklu "Farsa z Walworth" Endy Walsha w reżyserii Adama Orzechowskiego;

- Jarosław Tumidajski, młody reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Nagrodzony za brawurową reżyserię spektaklu "G upa Laokoona", nieco zapomnianego dramatu Tadeusza Różewicza, który oglądać można w Teatrze Wybrzeże.

Wyróżnienie honorowe marszałka za najlepszy spektakl zeszłego roku przypadło "Blaszanemu bębenkowi", zrealizowanemu w Teatrze Wybrzeże w ramach gdańskich obchodów 80. urodzin Güntera Grassa. Trudnego zadania adaptacji powieści na scenę i reżyserii widowiska podjął się Adam Nalepa, w rolę Oskara wcielił się gościnnie Paweł Tomaszewski.

Od tego roku przyznawane też będą Nagrody Teatralne Miasta Gdańska. Także one wręczone zostaną trzem artystom. Otrzymają je:

- Jagna Janicka, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, scenograf oraz autorka kostiumów dla teatru i filmu. Nagrodę otrzyma za efektowne kostiumy przygotowane do opery Giuseppe Verdiego "Rigoletto" w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego, wystawionej w gdańskiej Operze Bałtyckiej;

- Ryszard Ronczewski, aktor od kilkudziesięciu lat mieszkający w Trójmieście. Przez większość kariery związany jest z gdańskim Teatrem Wybrzeże, pracował także jako reżyser w gdyńskim Teatrze Muzycznym, współtworzył legendarny Cyrk Rodziny Afanasjeff. Niedawno obchodził 50-lecie pracy artystycznej. Nagrodę odbierze za całokształt twórczości;

- Adam Nalepa, reżyser wykształcony i dotąd pracujący w Niemczech. W Polsce zadebiutował adaptacją i reżyserią spektaklu "Blaszany bębenek" według powieści Grassa, który oglądać można w Teatrze Wybrzeże. Nalepa nagrodę otrzyma za przygotowanie tego widowiska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji