Artykuły

Dublin. "Smycz" Porczyka w Teatrze Axis Ballymun

Monodram "Smycz" [na zdjęciu] w wyk. Bartosza Porczyka z Teatru Polskiego w Dublinie grany będzie na scenie Teatru Axis Ballymun w Dublinie.

Kiedy w ubiegłym roku wrocławski Teatr Polski zawitał do Dublina ze swoim monodramem "Smycz", nikt chyba nie przypuszczał, że sztuka okaże się tak wielkim sukcesem - grający kilka postaci Bartosz Porczyk okrzyknięty został najlepszym aktorem festiwalu, powalając widownię na łopatki swoim prowokacyjnym tekstem i brawurową grą. Dzięki zaproszeniu teatru axis Ballymun, kto przegapił poprzedni występ, będzie mógł raz jeszcze w Dublinie stanąć naprzeciw ludzkiej natury spuszczonej ze smyczy ...

Monodram "Smycz" opowiada o ograniczeniach z jakimi zmaga się jednostka we współczesnym świecie. Uzależnienia, choroba psychiczna, dewiacje seksualne, to znane powszechnie zniewolenia. Jednak tam gdzie niewola, musi też być wolność. "Smycz' to opowieść o poszukiwaniu wolności i własnej tożsamości; za pomocą monologu, śpiewu i muzyki porusza zagadnienia globalizacji, konsumpcji i walki o własną wolność w świecie, w którym nie ma miejsca na inność.

Podbijająca serca widzów grupa dziwaków, z rozbrajającą szczerością demaskuje motywy ludzkich zachowań oraz daje przedsmak tego, co może się kryć pod zewnętrzną powłoką osoby. Porczyk wciela się w przeróżne postaci, od księdza po prostytutkę, na naszych oczach przybierając i zdejmując kolejne maski, tak jak jego bohaterowie próbujący wyzwolić się z ograniczających ich więzów. Oryginalny tekst i muzyka są podstawą tej świetnie wystawionej sztuki. Stanowi ona intelektualne wyzwanie i prowokuje do przyjrzenia się tytułowym 'smyczom', które ograniczają nas wszystkich. O długości 'smyczy' każdy musi zdecydować sam.

Uwaga, sztuka Porczyka jest odważna - wulgarny język, mocno eksponowana cielesność czynią z monodramu rzecz, od której powinny trzymać się z daleka dzieci i osoby o zbyt tradycyjnych gustach. Dla wszystkich innych - solidna acz gorzka dawka człowieczych doświadczeń.

'Smycz" - Teatr Polski z Wrocławia

Scenariusz i obsada: Bartosz Porczyk

Teart axis, Ballymun

Dojazd: autobusy: 4, 13, 13A, 17A, 46X, 58X, 103, 104 & 220

Środa, 23 kwietnia - sobota, 26 kwietnia; godzina: 20:00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji