Artykuły

Gdynia. Polska prapremiera "Pięknej i Bestii" w Muzycznym

Na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni odbędzie się w sobotę polska premiera sławnego musicalu Disneya "Beauty and the Beast" (Piękna i Bestia).

- Bardzo mi zależało, aby zagrać taką pierwszoligową rzecz z Broadwayu czy West Endu. Mam tu na myśli materiał muzyczny - piękna oscarowa muzyka - ale też i dramaturgiczny - jest to świetnie napisane, są znakomite dialogi - powiedział reżyser przedstawienia i dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, Maciej Korwin.

Zaznaczył, że choć sztuka zalicza się do familijnych, to skierowana jest w głównej mierze do dorosłych. "Jak dorośli przyjdą, to zupełnie co innego w spektaklu zobaczą niż dzieci, choć historia pozostaje ta sama - miłosna - natomiast jeśli chodzi o typy, postaci i zależności między nimi, to dzieci nie do końca zrozumieją, co tu jest grane - ocenił.

- Największą trudnością w przygotowaniu tego musicalu było wyważenie tego, co jest w przyzwyczajeniu publiczności, która obejrzała film rysunkowy i zamianie tego na prawa teatralne. Ja namówiłem aktorów na używanie ekspresji zbliżonej bardziej do aktorstwa w kreskówkach - tłumaczył reżyser.

Przedstawienie trwa dwie godziny. Na scenie pojawi się 45 aktorów, muzykę wykona 20-osobowa orkiestra. Scenografię przygotowały Diana Marszałek i Julia Skrzynecka. Przekładu sztuki dokonała Małgorzata Ryś. Prawa autorskie do "Beauty and the Beast" Teatr Muzyczny w Gdyni zakupił na dwa lata z możliwością przedłużenia tego terminu. W tym czasie odbędzie się ok. 100 spektakli.

"Beauty and the Beast" - 30. z kolei animacja ze studia Walt Disney Pictures, wprowadzona na ekrany amerykańskich kin w 1991 r., jest pierwszym animowanym filmem w historii, który przyniósł 100 milionów dolarów wpływów z biletów w kilka tygodni po premierze. Film "Beauty and the Beast" otrzymał sześć nominacji do Oscara i zdobył dwie statuetki - za najlepszą muzykę (Alan Menken) i piosenkę tytułową - oraz Złoty Glob w kategorii najlepsza komedia lub musical i dwie nagrody Grammy.

W roku 1994 na nowojorskim Broadwayu odbyła się premiera scenicznego musicalu opartego na scenariuszu filmu Disneya. Spektakl wciąż jest grany. Do tej pory odbyło się ponad 3 tys. przedstawień. "Beauty and the Beast" znalazł się na liście 25 musicali wszechczasów przygotowanej przez AFI (Amerykański Instytut Filmowy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji