Artykuły

Lublin. Anegdoty Żuchowskiego i Paczyńskiego

W piątkowy wieczór sala widowiskowa Domu Kultury LSM wypełniona była dosłownie do ostatniego miejsca, łącznie z tzw. dostawkami. Imprezą, która wzbudziła tak wielkie zainteresowanie, był wieczór literacko-muzyczny "Teatr w anegdocie, anegdota w teatrze".

Bohaterami wieczoru byli dwaj najlepsi gawędziarze spośród lubelskich aktorów: obchodzący jubileusz 80-lecia Henryk Ryszard Żuchowski-Zarewicz oraz Ludwik Paczyński.

Obaj spędzili w teatrze całe dorosłe życie (pierwszy z nich również dzieciństwo i wczesną młodość) i przez cały ten czas kolekcjonowali zabawne, niecodzienne, a czasem także pikantne zdarzenia ze sceny i zza kulis. Mają więc o czym opowiadać. Obaj mają w dorobku książki z teatralnymi anegdotami) i - co ważne - potrafią znakomicie pisać.

W ich opowiastkach pojawiają się znakomitości polskiego aktorstwa, od Jerzego Leszczyńskiego, Aleksandra Zelwerowicza i Antoniego Fertnera po Janusza Gajosa i Leona Niemczyka. A także legendy sceny lubelskiej: Maksymilian Chmielarczyk, Leon Wołłejko, Józef Kondrat czy Aleksander Aleksy. Mówiąc najkrócej - była to znakomita lekcja historii teatru; lekka i atrakcyjna w formie, ale bogata w treści. Urozmaicona występami wieloletniej ulubienicy publiczności Teatru Muzycznego Krystyny Szydłowskiej, która jest postacią tak barwną, że niechybnie znajdzie miejsce w następnej książce z anegdotami.

Uzupełnieniem programu wieczoru była promocja nowej książki Henryka Ryszarda Żuchowskiego "Róże z zaświatów" - tomu opowiadań teatralnych, który ukazał się nakładem Wydawnictwa "Polihymnia".

Niebawem będzie kolejna okazja do spotkania z literackim wcieleniem Jubilata Zarewicza. Z maszyny drukarskiej schodzi właśnie powieść kryminalna "Cug, czyli śmierć nad głową", z akcją osadzoną oczywiście w teatrze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji